Magnetické pole hvězdy: Ochránce i hrozba pro život na planetách
Magnetické pole hvězdy může zásadně ovlivnit podmínky pro život na okolních planetách – chránit je, nebo naopak ohrozit.
Magnetické pole hvězdy hraje důležitou roli v mnoha astrofyzikálních procesech, které mohou mít přímý dopad na obyvatelnost planet v jejím okolí. Silné magnetické pole stálice může zesilovat hvězdný vítr neboli proud nabitých částic, jež z ní vycházejí. Intenzivní hvězdný vítr pak dokáže erodovat atmosféru planety, zejména pokud oběžnice nemá vlastní silné magnetické pole, které by ji chránilo.
Podobně může magnetické pole stálice vyvolávat prudké hvězdné erupce, jež uvolňují obrovské množství energie a nabitých částic. Mohou přitom planetu bombardovat a způsobit radiační poškození, narušit atmosféru i povrchové podmínky. S erupcemi se pojí také výrony koronální hmoty alias CME, jež dokážou vážně poškodit plynný obal planety a ovlivnit její magnetické pole.
V neposlední řadě má potom magnetické pole hvězdy vliv na množství kosmického záření dopadajícího na oběžnici. Jeho vysoké úrovně mohou být škodlivé pro případné organismy a ovlivňovat chemické procesy v planetární atmosféře. V praxi se ukazuje, že rozumná magnetická aktivita mateřské stálice má pro potenciální život na planetě v obyvatelné zóně jisté benefity, včetně ochrany proti kosmickému záření z galaktických zdrojů – ovšem za předpokladu, že danou oběžnici chrání vlastní magnetický deštník, který přímé dopady aktivity hvězdy minimalizuje. Mezi známými objekty, jež uvedené podmínky splňují, lze z poslední doby zmínit například planety s označením K2-3 d a Kepler-186 f.