Hokejový puk z vesmíru: Nebezpečný asteroid překvapil svým tvarem, rotací i původem

Astronomové odhalili, že asteroid 2024 YR4, který ještě nedávno ohrožoval Zemi, má tvar rotujícího létajícího talíře.

11.04.2025 - Martin Reichman


Ještě před pár měsíci vyvolával v astronomické komunitě i mezi veřejností mírné obavy. Dnes už víme, že asteroid 2024 YR4 v roce 2032 naši planetu nezasáhne. Přinesl ale překvapení jiného druhu – vědci zjistili, že má neobvyklý tvar plochého disku. Anebo, chcete-li, létajícího talíře.

Co o něm víme?

Asteroid s označením 2024 YR4 byl poprvé zaznamenán koncem prosince 2024. První výpočty mu dávaly zhruba jednoprocentní šanci na kolizi se Zemí, což samo o sobě bylo dost na to, aby si vysloužil přezdívku „city-killer“ – ničitel měst. V únoru se pravděpodobnost zásahu dokonce vyšplhala na více než 3 %, pozdější pozorování ale srážku se Zemí prakticky vyloučila.

Kdyby dopadl na Zemi, způsobil by masivní zkázu – odhadovaná velikost mezi 30 až 65 metry (tedy přibližně jako 10patrová budova) by stačila na devastaci celé metropole.

Na rozdíl od většiny asteroidů, které připomínají brambory, má 2024 YR4 překvapivě plochý a diskovitý tvar, připomínající hokejový puk. Tým astronomů pod vedením Bryce Bolina získal jeho snímky pomocí dalekohledu Gemini South v Chile, a to v různých vlnových délkách. 

Závěry doposud nerecenzované analýzy ukazují, že má nejen neobvyklý tvar, ale také že se velmi rychle otáčí – přibližně jednou za 20 minut. Tato kombinace tvaru a rotace je v rámci známých asteroidů velmi vzácná.

Zrozen v nitru Sluneční soustavy

2024 YR4 patří k tzv. S-typům asteroidů, bohatých na křemičitany. Co ale vědce opravdu překvapilo, je jeho původ. Zatímco složení naznačovalo, že pochází z vnitřní části hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, novější data ukazují na jinou oblast — tzv. centrální hlavní pás.

To je nečekané zjištění. Doposud se totiž soudilo, že z této oblasti se k Zemi dostane jen málo asteroidů. Odpověď možná leží v gravitačním působení Jupitera, který mohl asteroid vychýlit z jeho stabilní dráhy.

Zatímco Země už je z nejhoršího venku, Měsíc by se přece jen mohl ocitnout v ohrožení. Podle nejnovějších pozorování z Webbova vesmírného teleskopu totiž existuje 3,8% šance, že asteroid narazí právě do něj. Případný dopad by sice zanechal výrazný kráter, neovlivnil by ale oběžnou dráhu našeho souputníka. Vědecky by každopádně šlo o cennou příležitost — ač pro Měsíc by to nebyl zrovna jemný políček.


Další články v sekci