Vědci poprvé přesně změřili, jak rychle se otáčí Uran

Díky analýze polárních září se vědcům podařilo určit rotační dobu Uranu s nebývalou přesností – po téměř 40 letech tak zpřesnili měření, které poprvé provedla sonda Voyager 2.

10.04.2025 - Stanislav Mihulka


Určení rychlosti rotace planety vypadá jako relativně snadný úkol. Ve skutečnosti to ale může být velice náročné. Stoprocentně to platí pro planetu Uran, od nás velmi vzdálený svět, kde je v současné době nemožné provádět měření přímo na místě. Naštěstí existují způsoby, jak takové omezení obejít.

Francouzský astronom Laurent Lamy z Pařížské observatoře a dalších institucí společně se svými kolegy vyvinul novou inovativní metodu pro měření rotačního pohybu Uranu, která je založená na pozorování polárních září tohoto ledového plynného obra. 

Jak rychle se točí Uran?

Badatelé analyzovali pozorování Hubbleova vesmírného dalekohledu za posledních více než 10 let, která souvisejí s polárními zářemi této planety. Díky tomu určili rotaci Uranu s přesností zhruba tisíckrát vyšší než už předchozích odhadů. Podle výpočtů vědců se Uran jednou otočí kolem své osy přesně za 17 hodin, 14 minut a 52 sekund. Tento údaj je přitom o 28 sekund vyšší oproti odhadu, který pořídila americká meziplanetární sonda Voyager 2 během průletu kolem Uranu v roce 1986. Podrobnosti zveřejnil odborný časopis Nature Astronomy.

Naše přesné měření představuje cenný údaj pro vědeckou komunitu, na který lze navázat dalšími výzkumy,“ vysvětluje Lamy. „Dosavadní systémy souřadnic založené na méně přesných odhadech rotace Uranu se potýkají s problémy. Kvůli tomu nebylo například možné sledovat pohyb magnetických pólů Uranu v průběhu času.


Další články v sekci