Vesmírný šperk: Webbův teleskop zachytil vzácný Einsteinův prstenec

Webbův dalekohled pořídil snímek úplného Einsteinova prstence, v němž bližší eliptická galaxie ohýbá záření vzdálené spirální galaxie.

09.04.2025 - Stanislav Mihulka


Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořizuje fantastické snímky velmi vzdáleného i blízkého vesmíru. Nejlepší z nich se stávají snímky měsíce, které uveřejňuje Evropská kosmická agentura (ESA). Letos v březnu uspěl snímek zachycující působivý Einsteinův prstenec.

Už samotný tento fenomén je vzácný a přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti. Gravitační čočka funguje podobně jako optická čočka a zvětšuje obraz čočkovaného objektu. Einsteinův prstenec může mít tvar částečného nebo úplného kruhu, podle toho, jak přesný je zákryt obou objektů. Pro astronomy jsou Einsteinovy prstence požehnáním, protože jim zvětšují obraz vzdálených objektů, které bychom v řadě případů prakticky nebyli schopni pozorovat.

V tomto případě se čočkujícím objektem stala masivní eliptická galaxie z kupy galaxií SMACSJ0028.2-7537. Na snímku Webbova dalekohledu je patrná uprostřed. Kolem ní se v soustředných kruzích Einsteinova prstence „obtáčí“ obraz podstatně vzdálenější spirální galaxie, kterou díky šťastné souhře okolností pozorujeme za eliptickou galaxií.

Snímek vznikl v rámci programu pozorování SLICE (Strong Lensing and Cluster Evolution), který vede Guillaume Mahler z belgické Univerzity v Lutychu. Program je založený na pozorování 182 vybraných kup galaxií, které Webbův dalekohled sleduje pomocí zařízení NIRCam (Near-Infrared Camera).


Další články v sekci