Zeptej se vědce: Proč máme „husinu“ a jak vzniká?

Husí kůže je fyziologická reakce těla na intenzivní emoce, chlad nebo nečekané podněty, kterou sdílíme se zvířaty. Jakým způsobem vzniká?

04.02.2025 - Zuzana Paračková



Husí kůže se objevuje, když zažíváme intenzivní emoce – euforii, vzrušení, ale také strach či znechucení. Naskočí nám, když slyšíme krásnou hudbu, ale například i při škrábání nehty po tabuli nebo při pocitu chladu. Vzniká v důsledku kontrakce drobných svalů, jež se nacházejí ve folikulech neboli koříncích chloupků: Sval se stáhne a způsobí vztyčení chlupu. 

Zmíněný reflex neovládáme vůlí a tvoří součást reakce „bojuj, nebo uteč“. Zajímavé je, že někteří lidé si dokážou husí kůži navodit vědomě; daná vlastnost se ovšem zdá být vrozená a nedá se naučit. Jedná se o fyziologickou reakci těla a sdílíme ji s mnoha živočichy, včetně opic, hlodavců, koček či dikobrazů. Zvířata se pomocí husí kůže a naježení opticky zvětšují, aby zastrašila predátory. Chrání se tak ovšem i před chladem: Regulují množství vzduchu v srsti, a tím také její izolační vlastnosti.

Husí kůži v důsledku příjemných dotyků, hudby, sledování hororu nebo špatných zpráv dobře známe. Méně už se však ví, že může představovat i symptom některých onemocnění, například epilepsie. A také se typicky objevuje při detoxikaci od opiátů. Je možné, že její výskyt u lidí patří k „pozůstatkům evoluce“, kam řadíme třeba i zuby moudrosti, a podle předpokladů časem vymizí.

Za Zeptej se vědce odpovídala RNDr. Zuzana Paračková, Ph.D., Ústav imunologie, Fakultní nemocnice v Motole a 2. LF UK

„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na webu zeptejsevedce.cz 


Další články v sekci