Masový hrob v Andách: Archeologové objevili důkaz dávné bitvy
Hrobka s ostatky čtyřiadvaceti lidí, objevená v peruánském údolí Atico, poskytuje unikátní svědectví o dávném konfliktu i životě málo známé kultury Aruni.
V údolí řeky Atico v jižním Peru se nachází archeologická lokalita El Curaca. Podle odborníků tam zhruba v letech 1000 až 1450 našeho letopočtu žili lidé etnika Aruni (Chuquibamba). Kromě několika petroglyfů nalezených na stěnách jeskyní toho archeologové o příslušnících tohoto etnika mnoho nevědí.
Hrobka vítězů
Polský archeolog Jósef Szykulski z Univerzity ve Vratislavi a jeho kolegové přišli loni v říjnu s důležitým objevem, když na El Curaca objevili velkou kamennou hrobku kruhového tvaru s kostrami 24 mužů, žen a dětí. Všichni mrtví byli podle vědců pohřbeni zároveň, společně s keramikou, kostěnými a kamennými nástroji, klasy kukuřice a látkami.
Mrtví byli uloženi do hrobky zabalení v látkách. Předběžné analýzy prozradily, že všichni tito lidé zemřeli kvůli zraněním v boji. Podle archeologů šlo o honosný pohřeb s bohatou výbavou. Szykulski se na základě toho domnívá, že nalezení lidé patřili k vítězné straně a že je do hrobky pohřbili jejich přeživší druzi.
Na lokalitě El Curaca stále pokračuje intenzivní výzkum. Vědci dokumentují nalezené kostry pomocí 3D skenování, konzervují objevené látky a analyzují keramické střepy i dřevěné artefakty. Odkrytí této hrobky představuje významný objev a doklad dávného konfliktu.
Vykopávky na El Curaca jsou součástí výzkumného projektu, který financuje Národní centrum vědy Polska. V rámci projektu dojde i na analýzy dávné DNA lidí z hrobky. Měly by přispět k lepšímu pochopení předinckých kultur lidí, kteří žili v oblasti údolí řeky Atico.