Průlom v transplantacích: Tchajwanští lékaři transplantovali tlukoucí srdce

Tchajwanští lékaři poprvé úspěšně transplantovali srdce, které během celého procesu nepřestalo bít – nová metoda slibuje výrazně vyšší šanci na přežití a nižší riziko komplikací.

20.04.2025 - Stanislav Mihulka


Srdce je sice relativně jednoduchý, ale zároveň velmi namáhaný a současně kriticky důležitý orgán. Pokud je trvale poškozené, je transplantace často jedinou možností. Tradičně se srdce dárce vyjme z těla a uloží se v chladu a bez zásobování krví. Doba, kterou takto chlazené srdce pro transplantaci může strávit mimo tělo je samozřejmě jen omezená a navzdory chladnému prostředí představuje pro orgán značné riziko. Srdce během té doby nebije. Může dojít k jeho poškození a znehodnocení nebo k odmítnutí transplantátu tělem pacienta.

Transplantace srdce v plném provvozu

Tým chirurgů Národní univerzitní nemocnice Tchaj-wanu (NTUH) před časem úspěšně zvládl nový, revoluční postup transplantace srdce, při němž není aktivita srdce nikdy zastavena a příjemce dostává trvale tlukoucí srdce. Tento postup snižuje riziko pro srdce a tím i riziko neúspěchu transplantace.

Nový typ operace umožnil speciálně navržený systém pro podporu živého orgánu. Systém udržuje srdce v chodu, když je mimo tělo pacienta tím, že skrz něj protéká okysličená krev. Odborníci NTUH se při vývoji tohoto systému inspirovali systémy pro podporu života, které dočasně nahrazují činnost srdce a plic.

Během zmíněné operace tým NTUH transplantoval srdce 49leté ženě, která trpěla dilatační čili městnavou kardiomyopatií. Operace proběhla loni v srpnu a žena byla brzy propuštěna z nemocnice. Dodnes se jí daří dobře. Tým doufá, že podobné operace budou v budoucnu stále častější. Úspěšnou operaci popisuje studie, kterou zveřejnil odborný časopis Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery Techniques.


Další články v sekci