Vědcům se podařilo prodloužit životnost srdcí určených k transplantacím

Metabolické přeprogramování srdce dárce zajistí delší výdrž orgánu pro transplantaci. Nový postup by mohl dvojnásobit dobu, po kterou je možné srdce pro transplantaci uchovávat mimo lidské tělo

16.02.2023 - Stanislav Mihulka



Dnešní doba příliš nepřeje kardiovaskulární soustavě. Problémy se srdcem jsou všudypřítomné a nezřídka vyžadují výměnu poškozeného orgánu. Transplantace srdce zachraňují životy, ale zrovna tato velmi namáhaná lidská „pumpa“ bohužel nevydrží po vyjmutí z těla příliš dlouho.

V současné době přežívají srdce určené pro transplantaci mimo tělo dárce v perfektně vyladěných podmínkách jen asi čtyři hodiny. To není příliš dlouhá doba. V některých případech dochází ke ztrátě srdce, které by jinak mohlo nějakému pacientovi zachránit život. Podle odborníků je příčinou většiny problémů se srdcem určeným k transplantaci sukcinát.

Problémy se sukcinátem

Sukcinát (aniont kyseliny jantarové) je látka, která se hromadí ve vyjmutém srdci, když je uskladněno v chladu mimo lidské tělo. Když dojde k transplantaci a srdce je opět připojeno k tělnímu krevnímu oběhu, nahromaděný sukcinát může spustit oxidační stres, který poškozuje tkáně a může vést k selhání transplantovaného srdce. Je to jedna z hlavních příčin úmrtí pacientů těsně po transplantaci srdce.

Američtí odborníci Michiganské univerzity a dalších institucí se snaží čelit nepříznivým účinkům sukcinátu pomocí itakonátu, který svým působením sukcinát do jisté míry neutralizuje. Badatelé prohledali databázi metabolických účinků mnoha různých látek a jako nejvhodnější se nakonec ukázala kyselina valproová, která podporuje produkci itakonátu. Výsledky výzkumu zveřejnili v odborném časopisu Science Translational Medicine.

Vědci nový postup otestovali na lidských a prasečích srdcích, uchovávaných stejným způsobem, jakým se uchovávají před transplantacemi. Kyselina valproová metabolicky přeprogramovala srdeční tkáň, takže se v ní hromadil žádoucí itakonát. Výsledkem bylo, že se v srdcích tvořily antioxidanty a protizánětlivé proteiny, které napomáhaly odstranit škody napáchané zmíněným sukcinátem.

TIP: Některé lidské superorgány mohou fungovat opravdu dlouho

Potvrdili jsme, že kyselina valproová může přeprogramovat srdeční tkáň. Náš postup by mohl zdvojnásobit dobu, po kterou je možné srdce pro transplantaci uchovávat mimo lidské tělo a zároveň omezit riziko selhání srdce po transplantaci,“ uvedl transplantační chirurg Michiganské univerzity a vedoucí výzkumného týmu Paul Tang. 


Další články v sekci