Překvapivé řešení: Počítače v datacentrech by mohly být chlazeny lasery

Vědci ze Sandia National Laboratories představili převratnou technologii, která pomocí laserového paprsku dokáže ochlazovat elektroniku v datacentrech a nabídnout tak významnou úsporu energie i místa.

18.04.2025 - Stanislav Mihulka


Lasery jsou skvělé na zahřívání věcí a někdy i na jejich destrukci. Laserový paprsek to dokáže rychle a přesně. Za určitých okolností jsou ale lasery schopné také velmi efktivně chladit. Odborníci výzkumných laboratoří Sandia National Laboratories ve spolupráci se startupem Maxwell Labs vyvinuli technologii, která laserem chladí elektroniku v datacentrech.

Datacentra, která v poslední době rostou jako houby po dešti, mají přímo extrémní spotřebu energie. Zhruba 30 až 40 procent energie se ale spotřebovává na chlazení serverů a dalších zařízení. To je jeden z důvodů, proč je provoz datacenter velmi nákladný.

Laserové chlazení elektroniky

Pomoc by teď mohla nabídnout zmíněná nová metoda laserového fotonického chlazení. Novinka funguje tak, že laserový paprsek na specifické frekvenci ozařuje malou plochu určitého materiálu, jejíž velikost se pohybuje ve stovkách mikronů. V takové situaci může docházet k tomu, že se povrch materiálu ozářeného laserem neohřívá nýbrž ochlazuje.

Vědci v rámci výzkumu vyvinuli speciální fotonické destičky o tloušťce menší než milimetr, na nichž jsou umístěné strukturované prvky o velikosti stovek nanometrů. Na fotonickou destičku míří laserový paprsek a destička navede dílčí paprsky tak, aby přesně chladily nejvíce ohřívaná místa v elektronice.

Fotonická destička pro laserové chlazení je z větší části vyrobená z polovodičového materiálu arsenidu galia. Musí být bez příměsí, jak je to jenom technicky možné. Až bude tato technologie dotažená do komerční podoby, mohla by nahradit nebo přinejmenším doplnit dnešní chladící systémy, které obvykle používají ke chlazení protékající vodu. Použití laserového chlazení by mohlo uspořit podstatné množství energie.


Další články v sekci