Smutný osud Jana Opletala
Okupace Československa a vznik Protektorátu Čechy a Morava zasadily národní hrdosti citelnou ránu. Události však měly nabrat ještě dramatičtější spád, který naznačil, jakým směrem se bude další život v zemi ubírat
Mohl z něj být úspěšný lékař, místo toho jej všichni znají kvůli jeho nešťastnému osudu. Janu Opletalovi, studentovi pražské lékařské fakulty, bylo čtyřiadvacet let. Stejně jako tisíce jiných chtěl i on při výročí vzniku Československa 28. října 1939 vyjádřit svůj nesouhlas s německou okupací. Nacisté ale proti demonstrantům tvrdě zakročili.
Při bojích byli vážně postřeleni dva lidé – pekařský pomocník Václav Sedláček a Jan Opletal. První zemřel již během převozu do nemocnice, druhý byl sice operován, ale 11. listopadu zranění rovněž podlehl.
V den pohřbu 15. listopadu 1939 se s Janem přišly rozloučit tisíce studentů. Setkání opět přerostlo v protinacistickou demonstraci. Hitler rozhodl rázně zakročit, 17. listopadu 1939 Němci uzavřeli české vysoké školy. Na dvanáct set studentů bylo odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět funkcionářů studentských organizací bylo popraveno. Každodenní život v Protektorátu získal nový smutný rozměr.