Na Měsíc podruhé: Na konci února zamíří na lunární povrch mise IM-2

Po loňském úspěšném americkém návratu na povrch Měsíce se na konci února chystá druhý díl – na lunární povrch zamíří mise IM-2.

13.02.2025 - Martin Reichman



Společnost Intuitive Machines se ve spolupráci s NASA pokusí v rámci podpůrného programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) navázat na loňský úspěšný americký návrat na Měsíc. Na konci února má k našemu souputníkovi zamířit navazující mise IM-2, jejímž cílem je přistání landeru Nova-C na náhorní plošině poblíž jižního lunárního pólu.

Podle Niki Werkheiserové z NASA je mise IM-2 výjimečná, protože je z velké části věnována demonstracím lunárních technologií, které mají tvořit základ pro americkou lunární infrastrukturu.

Místo roverů skokan

Vědecké přístroje a demonstrátory na palubě landeru Nova-C, pojmenovaného Athena, se tentokrát zaměří na přítomnost vodního ledu v oblasti Mons Mouton. Hlavní část vědecké výbavy tvoří experiment PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment 1), zaměřený na hledání a kvantifikaci vodního ledu a dalších těkavých látek v měsíčním regolitu pomocí vrtáku schopného proniknout až metr pod povrch a hmotnostního spektrometru.

Dalšími klíčovými technologiemi na palubě Atheny jsou Micro Nova Hopper a Lunar Surface Communication System (LSCS), vyvinuté společnostmi Intuitive Machines a Nokia Bell Labs v rámci technologické iniciativy NASA Tipping Point.

Micro Nova Hopper, přezdívaný Gracie podle matematičky a informatičky Grace Hopperové, se má od Atheny odpojit krátce po přistání a pomocí série skoků se vydá směrem k 20 metrů hlubokému a trvale zastíněnému kráteru H-20. Ten od předpokládaného místa přistání dělí zhruba půl kilometru a Gracie má tuto vzdálenost překonat třemi skoky – první má měřit zhruba 20 metrů, druhý 50 metrů a třetí 100 metrů. Cílem vývojářů je nasměrovat Gracie čtvrtým skokem přímo do nitra kráteru, kde se pokusí pátrat po známkách přítomnosti těkavých látek.

4G na Měsíci

Vývojáři Intuitive Machines doufají, že se jim podaří udržovat spojení s modulem Gracie i během jejího pobytu na dně kráteru pomocí dalšího užitečného nákladu mise IM-2, komunikačního systému Lunar Surface Communication System společnosti Nokia, který vytvoří vůbec první síť 4G/LTE na Měsíci. Po zhruba 45minutovém průzkumu kráteru H-20 se Gracie dalším skokem pokusí vrátit zpět na planinu Mons Mouton

Micro Nova Hopper přezdívaný Gracie se pokusí doskákat do nitra lunárního kráteru. (grafika: Intuitive Machines, CC BY 4.0)

Podle Trenta Martina, viceprezidenta pro vesmírné systémy společnosti Intuitive Machines, má Gracie demonstrovat možnosti průzkumu extrémního prostředí i pomocí jiných technologií, než představují obvykle využívané rovery.

Napodruhé lépe

Značné úsilí věnovali inženýři Intuitive Machines vylepšení přistávacího modulu. Ten loni sice dokázal měkce přistát na lunárním povrchu, kvůli vysoké rychlosti ale došlo k jeho náklonu a překlopení na bok, což znesnadňovalo a omezovalo pozdější vědecký výzkum. 

Zástupci Intuitive Machines věří, že letošní přistání vyjde lépe, nicméně i na případné problémy jsou připraveni. Podobně jako loni Odysseus by i Athena byla v případě komplikací při přistání schopná provádět vědecký výzkum. Start mise IM-2 je aktuálně naplánován na 26. února, kdy na cestu k Měsíci vynese modul Nova-C raketa SpaceX Falcon 9.


Další články v sekci