Hvězdné mládě: Webbův dalekohled pořídil fantastický snímek protohvězdy
Webbův dalekohled si tentokrát detailně prohlédl okouzlující mladičkou hvězdu HH 30, kde právě vznikají zárodky planetárního systému.
Hvězdy se krátce po svém zrození obklopí kosmickým prachem a plynem, který vyvrhují z oblastí pólů a projdou fází takzvaného Herbig–Harova objektu. Tyto objekty bývají vizuálně krásné a jsou vděčným cílem pozorování nejrůznějšími teleskopy. Existují jen velmi krátkou dobu z hlediska délky života hvězdy, zřejmě jen pár set let.
Webbův dalekohled nedávno pozoroval objekt tohoto typu HH 30, který se nachází v temném mračnu LDN 1551, které funguje jako hvězdná porodnice a je součástí molekulárního mračna Taurus. Astronomové se o objekt HH 30 velice zajímají. Pozorujeme ho totiž přímo z boku, což z něj dělá nejen esteticky zajímavý objekt, ale také unikátní laboratoř pro pozorování pohybů kosmického materiálu u mladé hvězdy.
Hvězdné mládě HH 30
Pozorování Webbbovým dalekohledem umožnila studovat objekt HH 30 v doposud nevídaném detailu. Mezinárodní tým astronomů pak ještě tato pozorování zkombinoval se snímky Hubbleova dalekohledu, a také soustavy radioteleskopů ALMA v Chile. Díky tomu mohli zkoumat objekt HH 30 v různých oblastech elektromagnetického spektra.
Hubbleův dalekohled poskytl podobu objektu HH 30 ve viditelné oblasti. Snímky soustavy ALMA prozrazují, kde se u objektu HH 30 nachází kosmický prach milimetrových velikostí. Vyskytuje se v úzce vymezené oblasti roviny disku. Webbův dalekohled odhalil výskyt prachu s mnohem jemnějšími částicemi, zhruba o velikosti bakterií. Ten se nachází v mnohem větší oblasti objektu HH 30.
Nová pozorování objektu HH 30 ukázala, že velká zrna prachu migrují diskem, který obepíná mladičkou hvězdu a vytváří v disku relativně úzkou oblast. Podle vědců je vznik úzké a husté vrstvy většího prachu významným krokem při tvorbě planetárního systému. Právě v této oblasti se teď hrubý prach u objektu HH 30 slepuje do větších částic, z nichž by v budoucnu měly vzniknout planety.