Luigi Lucheni: Kdo byl vrah milované císařovny Sissi?

Luigi Lucheni se 19. října 1910 probudil výrazně neklidný, zachvátil ho nezvladatelný atak zuřivosti, pro který ho museli dozorci umístit do zvláštní cely – na samotku. Po celou noc ho bylo údajně slyšet zpívat. A Luigiho píseň utichla až k ránu. Byl nalezen oběšený na okně, jako oprátka mu posloužila smyčka z vlastního opasku...

31.07.2018 - Ludmila Příborská



Zřejmě nikoho nepřekvapí fakt, že vrah milované císařovny neprožil idylické dětství. Jeho italská matka ho přivedla na svět ve Francii, kde jako nemanželské dítě tráví svá batolecí léta v dětském domově. Posléze vystřídá několik rodin. Pro náhradní rodiče je ale Luigi především zdrojem opatrovného, tedy státních příspěvků na péči.

Ani Luigiho školní docházka není z nejvzornějších. Častěji, než do školních lavic, mířil do práce. Pracoval jako stavební zedník. Rachitický chlapec byl dokonce nucen nosit těžké železniční pražce. Jako mladík se dostává na stavby až do Švýcarska. A léta páně 1896 pak k italské kavalérii. Tři roky vojenského života jsou pro Lucheniho tím šťastnějším obdobím života. Nemá nouzi o pravidelnou stravu a čisté oblečení, i když pro svou vzpurnou povahu se dostává do sporů s veliteli.

Nepřítel mocných

První setkání s podobně smýšlejícími lidmi, s nepřáteli monarchie, se uskuteční pravděpodobně v Janově. Nuzný život nižších tříd tehdejší Itálie a vlastní bytí v chudobě ho názorově ovlivní natolik, že začne studovat díla anarchistických teoretiků. Jeho nenávist vůči vrchnosti roste. V panovnících a knížatech vidí parazity, darmožrouty a zpovykané vykořisťovatele. Když dává italský král Umberto I. v květnu roku 1898 krvavě potlačit dělnické povstání, slíbí si Lucheni, že všechny oběti bezpráví pomstí. Začne plánovat atentát. K velkému Umbertově štěstí se ale Luigi nachází právě ve Švýcarsku a nemá peníze na cestu do Itálie.  

Protože si Luigi nikdy nekladl malé cíle, rozhodne se zavraždit také prince Orleánského. Ten se ale o chystaném atentátu včas dozvěděl a stihl změnit původní plán cesty. U ženevského jezera se ale nedlouho nato objeví jiný významný evropský panovník, je to samotná šedesátiletá císařovna Alžběta, zvaná Sissi.

Luigi si na ni v klidu počká u luxusního hotelu Beau-Rivage. Odtud svou oběť sleduje až k parníku, do kterého se s dvorní dámou chystají nastoupit. Pak Luigi přiběhne k císařovně a prudce máchne rukou. Sissi upadne na zem, ale bez problémů se zvedá. Císařovna se domnívala, že neznámý mladík jí chtěl ukrást její hodinky. Po pár chvílích si ale začala stěžovat na bolestivý tlak na hrudi. Omdlela a ještě týž den odpoledne zemřela. Pětadvacetiletý tmavovlasý mladík s knírem totiž zabodl Alžbětě Bavorské do srdce pilník.

Pyšný anarchista

Luigi byl několik minut po útoku zastaven kolemjdoucími a předán na policii. Okamžitě se přiznává. Když se pak po několika hodinách dozvídá, že Alžběta je mrtvá, zažívá pocit triumfu. Měsíc poté stanul Lucheni před soudem. Svého činu ani na okamžik nelitoval a bez uzardění tvrdil, že by jej spáchal znovu. Po zatčení pro sebe požaduje Lucheni trest smrti. Dokonce tak moc, že požadoval, aby ho švýcarské úřady vydaly do Itálie, kde na rozdíl od Ženevy nebyl trest smrti zrušen. Ovšem nestalo se tak.

TIP: Trudnomyslná Sissi: Stála za císařovninými útěky duševní choroba?

Luigiho šílené nasazení a agresivita ho neopustily ani ve vězení. Pravidelně napadal své dozorce. Na ředitele věznice dokonce zaútočil šídlem na šití bot, které měl k práci ve své cele. Nakonec byl odsouzen k doživotnímu vězení, ale už roku 1900 se pokusil o první sebevraždu. Snaží se podřezat si žíly otvírákem na konzervy. Jak víme, úspěšnější byl při svém druhém pokusu sprovodit se ze světa oběšením.     

  • Zdroj textu

    Historie, Wikipedie

  • Zdroj fotografií

    Wikimedia


Další články v sekci