Inspirativní hanbinec: Moulin Rouge platil za Mekku všeho dekadentního a lechtivého

Francouzský kabaret, jehož název Moulin Rouge znamená Červený mlýn, zná dnes snad každý milovník výtvarného umění i ctitel bohémské doby přelomu století. Jak si tuto pověst zasloužil?

06.12.2020 - Olga Nivnická



Nachází se ve čtvrti Pigalle a maketa mlýnu na střeše připomínala historii lokality – na kopci Montmartru totiž stálo větrných mlýnů hned několik. Podnik, který byl od začátku plánován jako tančírna, založili v roce 1889 Joseph Oller, majitel stejně legendárního koncertního sálu Olympia, a impresário Charles Zidler

Co se tu tančilo? Hlavně módní a výstřední kankán čili „tanec s přednožováním“, který tehdejší společnost brala jako neslýchanou nestoudnost. Půvabné a svůdné nožky si ale získaly obrovskou publicitu po celém světě, takže jednu z nejslavnějších kankánových melodií najdeme v operetě Jacquese Offenbacha Orfeus v podsvětí.

TIP: Hříšný Moulin Rouge: U zrodu nejslavnějšího kabaretu stál zločinec

Zpět k Moulin Rouge. Ve své době se tu předváděly slavné umělkyně svého žánru, z těch nejznámějších jmenujme třebas Jane Avril, zachycenou na věčnost na plátnech malíře Toulouse-Lautreca. A platil díky tomu za Mekku všeho dekadentního a lechtivého. Vkus se samozřejmě proměňoval s dobou a kankán v Moulin Rouge tak vystřídaly operety a revue a po jistou dobu se tu dokonce promítaly filmy… Dnes jde o čistokrevnou turistickou záležitost.


Další články v sekci