Vesuvian Challenge: Zuhelnatělé papyry z Herculanea luští umělá inteligence
Napínaná soutěž ve čtení slov ze zuhelnatělých svitků pohřbených slavnou erupcí Vesuvu zná své první vítěze
Apokalyptická sopečná exploze Vesuvu v roce 79 pohřbila římské Pompeje, Herculaneum a další antická sídla v okolí tohoto vulkánu. Běsnící živel tehdy ničil a zabíjel, zakonzervoval ale také nesmírně cenné pozůstatky života Římské říše. V Herculaneu byly mimo jiné objeveny stovky svitků a papyrů. Ty jsou ale zuhelnatělé a v minulosti byly považovány za nečitelné.
Profesor Brent Seales z Univerzity v Kentucky letos v březnu vyhlásil výzvu Vesuvian Challenge. Je to soutěž pro odborníky v oboru umělých inteligencí, kteří se snaží číst nebo spíše luštit slova na papyrech z Herculanea. Partnery soutěže je celá řada mezinárodních institucí a společností, převážně v oboru IT.
Čtení zuhelnatělých svitků
Účastníci soutěže mají k dispozici softwarové produkty těchto partnerů, a pak tisíce 3D rentgenových snímků z vnitřku dvou svinutých zuhelnatělých svitků a tří kusů papyru. Napínavé klání, které spojuje moderní počítačové technologie s dávnými rukopisy, už zná své první vítěze.
Představitelé Vesuvian Challenge ve čtvrtek 12. října udělili cenu ve výši 40 tisíc dolarů (asi 934 tisíc Kč), kterou získal Luke Farritor, 21letý student počítačových věd z americké univerzity v Nebrasce-Lincolnu. Jako prvnímu se mu povedlo s vydatnou pomocí umělé inteligence přečíst celé slovo „πορφύραc“, což ve starověké řečtině znamená purpurová barva nebo purpurový oděv.
Nedlouho po něm získal další cenu, tentokrát ve výši 10 tisíc dolarů (přes 230 tisíc Kč), egyptský student biorobotiky v Berlíně Youssef Nader. Přečetl stejné slovo a jeho výsledek byl ještě o něco přesnější. „Bylo vzrušující číst text, který stále neznáme, ale víme, že ho sepsali lidé před tisíci lety,“ popisuje Nader. „Bylo to jako mrknout do minulosti se strojem času.“