Hýlové mexičtí: Pohnutá minulost a nejistá budoucnost Hollywoodských drozdů
Hýl mexický (Carpodacus mexicanus) má za sebou pozoruhodnou minulost. Tento ptačí druh byl původně rozšířen pouze v Mexiku a v jihozápadní části Spojených států amerických, ale lidé se postarali o jeho uvedení do východní části Severní Ameriky.
Hollywoodští drozdi
Už od roku 1918 byl v USA platný zákon, jenž zakazoval odchyt a prodej vybraných druhů zpěvných ptáků, mezi nimi i hýlů mexických. Přesto se tito ptáci ve 40. letech 20. století hojně objevovali na černých trzích v New Yorku, kde se prodávali pod „marketingovým jménem“ Hollywoodští drozdi.
Aby se prodejci vyhnuli postihu, vypustili v tušení většího policejního zátahu množství drozdů do volné přírody. Ptáci se v této oblasti uchytili a zcela se přizpůsobili novým životním podmínkám. V bezlesých oblastech dokonce vytlačili některé původní druhy.
TIP: Lstivý zloděj drongo africký pomocí varovných signálů okrádá surikaty
Není ovšem jisté, jaká je budoucnost těchto nádherně zbarvených ptáčků. Studie amerických bioložek Karen Bouwmanové a Dany Hawleyové, které sledovaly chování hýlů, totiž zjistila, že tito ptáci s oblibou hledají potravu v blízkosti jiných příslušníků svého druhu, kteří jsou nakažení nebezpečným mikrobem Mycoplasma gallisepticum.
Tato infekce ptáky oslabuje a jejich zdravým soupeřům umožňuje v daném teritoriu větší úspěšnost při shánění potravy. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem hazard, který se hýlům nemusí vyplatit.