Mistr převleků: Jak funguje barevná magie chameleona pardálího?
Chameleon pardálí z Madagaskaru je mistrem přírodního světelného kouzlení – dokáže měnit barvy díky nanokrystalům ukrytým hluboko ve své kůži.
Nejbarevnějším chameleonem planety je Furcifer pardalis neboli chameleon pardálí. U samečků zahrnuje paleta dvacet barevných variací, v závislosti na lokalitě výskytu. Uvedený druh je sice endemitem Madagaskaru a přilehlých ostrůvků, ale představuje také oblíbenou volbu chovatelů.
Změnu zbarvení umožňuje vrstevnatá stavba pokožky a systém založený na nanokrystalech. Svrchní vrstva kůže chameleona obsahuje pouze žluté a červené pigmentové buňky, pod ní však leží další dvě vrstvy buněk, které odrážejí určité vlnové délky světla. Je-li tvor v klidu, nacházejí se hlouběji uložené krystaly blíž u sebe a odrážejí světlo kratších vlnových délek, tedy modré či zelené. Pokud se však živočich rozruší, mezery mezi krystaly se zvětší a začnou odrážet vlnové délky od žluté přes oranžovou k červené.
Zdaleka ne všichni chameleoni umějí vytvořit všechny odstíny a některé barvy se také často omezují pouze na určitou část těla. Chameleon pardálí se však proměnil v opravdového krále uvedené disciplíny: Podle konkrétního poddruhu „ovládá“ zbarvení od smaragdově zelené přes jasně žlutou, rudou, bledě modrou a tyrkysovou až po téměř fialovou.