Případy oklamané vědy (2): Pád vědecké superstar z Jižní Koreje
Jihokorejský biolog Woo-suk Hwang platil za vědeckou superstar. Úspěch stíhal úspěch, a zdálo se, že Nobelova cena je pro něj jen otázkou času. Nakonec ale Hwangova bublina přece jen splaskla
Profesor Woo-suk Hwang ze Soulské národní univerzity patřil svého času k nejslavnějším biologům světa. Jeho hlavním tématem se stalo klonování zvířat, především krav či prasat. V jeho laboratořích se tak narodila například telata s upravenou dědičnou informací nebo první naklonovaný pes jménem Snuppy.
Počátkem 21. století profesor přesedlal na léčebné klonování. A úspěch se mu nevyhýbal ani tam – nejprve naklonoval třicet lidských embryí a posléze získal z kmenových buněk lidského emrya několik buněčných řad, které měli lékaři v budoucnu využít k léčbě řady chorob, včetně nemocí srdce či ochrnutí. Objev katapultoval Hwanga mezi vědecké superstar: těšil se slávě, penězům a o tom, že se blíží ocenění Nobelovou cenou, nepochyboval.
Vajíčka od kolegyň
Jenže Achillovou patou se mu nakonec stala právě jeho nabubřelost. Když roku 2005 prohlásil, že umí vypěstovat léčebné buňky prakticky pro kohokoli, vědci začali pochybovat. Navíc se u svých podřízených netěšil právě nejlepší pověsti. Když jedna zaměstnankyně potvrdila, že ji násilím nutil k odběru vajíček, zaklepala u dveří jeho laboratoře vyšetřovací komise. Žádné podvrhy se tam ovšem nikdy nenašly – léčebné buňky si totiž profesor kompletně vymyslel.
TIP: Podvodníci a lháři s titulem: Proč nám vědci lžou?
Vláda mu odebrala veškeré tituly, z univerzity dostal vyhazov a sponzoři se k němu otočili zády. Poté co byl shledán vinným ze zpronevěry a porušování bioetických norem, jej korejský soud roku 2009 na dva roky podmíněně odsoudil. „Byl jsem zaslepený prací a touhou po úspěchu,“ pronesl během sezení na svoji obhajobu a toho, co udělal, prý hořce litoval. Když skandál pomalu zahladil čas, přesunul se Hwang do výzkumného centra v jihokorejském Jonginu, kde ve svém bádání nadále pokračuje a dokonce začal znova publikovat.