„Neviditelná“ křepelčí vejce: Křepelky a jejich vojenské maskování

Krémová modře a hnědě tečkovaná křepelčí vejce se od sebe navzájem liší podobně jako otisky prstů u lidí. Je možné, že tmavé skvrny zesilují slabší místa na skořápce či regulují teplotu vejce

08.02.2019 - Zuzana Teličková



Ještě zajímavější než kresba vajíček je však schopnost křepelek maskovat je podle vzoru na skořápce. Dokázal to laboratorní experiment, při němž vědci sledovali pokusy křepelek najít pro uložení vajec to nejlepší místo. Ukázalo se, že křepelky v padesáti procentech případů dokázaly zvolit to nejlepší nebo druhé nejlepší prostředí pro úspěšnou kamufláž svého „pokladu“. Pro světle zbarvená vejce vybíraly světlý písek, tmavšímu písku daly přednost u vajec hustěji posetých hnědými skvrnami.

TIP: Ptačí kouzla: Neobyčejná tajemství obyčejných vajec

Nejzajímavější však bylo, že křepelky dokázaly svoji strategii měnit. Pro světlá vejce vybíraly bílý nebo žlutý písek, aby splynula s podobně zbarveným pozadím. Když však byla vejce tmavší a posetá větším množstvím skvrn, křepelky se už nesnažily objevit pozadí se stejnou barvou, ale takové, které umožňovalo zamaskovat obrys vejce. Tuto strategii používají při kamufláži například vojáci. Křepelky tedy maskování taky velmi dobře ovládají, což vzhledem k umístění na konci potravního řetězce skutečně potřebují.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci