Byl uzavřen Těšínský mír: Smlouva, která ukončila „švestkovou melu“

08.05.2016 - redakce 100+1



13. května 1779 dostala Marie Terezie ke svým dvaašedesátým narozeninám vskutku netradiční dárek. Podpisem Těšínského míru byla ukončena válka o bavorské dědictví, v níž se, stejně jako před lety, střetly rakouské a pruské zájmy.

Příčina se v podstatě sama nabídla. Když roku 1777 zemřel poslední člen starobavorské větve Wittelsbachů Maxmilián Josef, nezanechal po sobě žádného dědice a práva na Bavorsko tak přešla na falckého kurfiřta, který pocházel z téhož rodu. Josef II. celou záležistost bedlivě pozoroval a neváhal využít příležitosti a nabídnout Karlu Theodorovi výměnou za Bavorsko Rakouské Nizozemí.

TIP: Boj o bavorské dědictví: Jak se válčilo za bramborové vojny?

Když pruský král Fridrich II. zjistil, že jeho říšský soukmenovec nabídku přijal, zuřil. Nejen, že tím byla narušena rovnováha sil na německém území, ale co víc, Rakouskem. Netrvalo dlouho a rozpoutal se nový konflikt. Protože se vojáci často živili bramborami a švestkami, vešel do dějin jako „bramborová válka“ či „švestková mela“. Přestože stál střet Prusko obrovskou sumu peněz i lidských životů, dosáhl Fridrich II. svého a Rakousko se muselo z Bavorska stáhnout.


Další články v sekci