Věže kamenného lesa: V čínském Jün-nanu se nachází unikátní skalní město

Jün-nan, šestou největší provincii na jihu Číny, vláda dlouho považovala za zapadákov obývaný barbary a do vyhnanství tam za trest posílala zdiskreditované státní úředníky. Nyní je považován za jednu z nejkrásnějších a nejbarevnějších provincií a stal se vyhledávanou turistickou destinací. 

28.08.2023 - Marek Telička



Jün-nan láká svou pestrou krajinou. Kolem řeky Mekong se rozkládá hustá džungle, na hranicích s Tibetem se nacházejí hory, mezi tím leží rýžová pole. Nachází se zde i unikátní Kamenný les

Podivuhodné uskupení vápencových skal se rozkládá na ploše 80 hektarů v Jihočínském krasu. Vysoké štíhlé skály začaly vznikat v prvohorách, kdy se na dně mělkého moře nashromáždila obrovská vápencová úložiště. Klesáním hladiny a působením větru a tekoucí vody se za 270 milionů let vytvarovaly šedé hřbety. Někomu mohou připomínat mrakodrapy, ale místní lidé v nich odedávna viděli zkamenělé stromy. Z toho důvodu se jim říká Kamenný les (čínsky Š’-lin). Pravou je, že při pohybu mezi nimi je iluze prastarého, v kámen proměněného hvozdu téměř dokonalá.

TIP: V krajině z Avataru: Čínský Wu-ling-jüan je domovem vzácných velemloků

K místu se vážou nejrůznější legendy. Jedna říká, že Kamenný les vznikl jako útočiště pro zamilované dvojice, kterým okolnosti nepřály. Jiná vypráví o krásné dívce Ašimě z národa I, která se tu kvůli nešťastné lásce proměnila v kámen. Od roku 2007 je Kamenný les zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Turisty vyhledávaná jsou i zdejší terasovitá rýžová pole, jeden z přírodních divů světa, na jihu Jün-nanu.


Další články v sekci