Vědci napodobili vznik probiotických molekul v mezihvězdných mračnech
Život na Zemi mohl začít díky stavebním kamenům metabolismu, které vznikly v mrazivém mezihvězdném prostoru dávno před vznikem naší planety. Naznačuje to nový výzkum havajských vědců.
Pokud na dávné Zemi vznikl život, mohl využívat vhodné organické, čili probiotické molekuly. Ty ale nemusely být nutně pozemského původu. Pozoruhodný nový výzkum chemiků Havajské univerzity v Mānoa upozorňuje, že probiotické molekuly se mohly objevit už dlouho před samotným vznikem Země, přímo v kosmickém prostoru.
Badatelé Výzkumné laboratoře astrochemie W. M. Kecka úspěšně napodobili extrémní podmínky hustých mezihvězdných mračen a zjistili, že v nich mohou vznikat veškeré složité karboxylové kyseliny, které potřebují živé organismy k základnímu metabolismu. Nejsou k tomu nutné žádné organismy a stačí jen pár milionů let.
Metabolismus z vesmíru
Výzkum týmu, který vedl Ralf Kaiser, jehož výsledky zveřejnil vědecký časopis PNAS, se soustředil především na organické látky, které tvoří slavný Krebsův (citrátový) cyklus, základní metabolickou dráhu prakticky všech dnešních organismů. Jak se zdá, tyto molekuly, které se v buňkách podílejí na aerobní oxidaci živin a „výrobě energie“, mohly pocházet z mrazivého mezihvězdného prostoru.
Vědci nejprve vystavili jednoduché plyny, co jsou zcela běžné v kosmickém prostoru, teplotám blízkým absolutní nule. Pak je vystavili simulovaným paprskům kosmického záření a pomalu je ohřívali, jako když poblíž vzniká nová hvězda. Za těchto podmínek se v experimentu samovolně objevila kompletní sestava organických kyselin, které jsou nutné pro Krebsův cyklus.
Výsledky experimentu podporují představu, podle které mohla mladá Země zdědit „sadu pro vznik života pro začátečníky“ z okolního vesmírného prostoru, kde již byly přítomny potřebné molekuly. Když se v planetárním systému rodí planety, mohou se tyto molekuly dostat na jejich povrch s meteority či kometami. Pak se spustí chemické procesy, které v příznivém případě povedou ke vzniku života.