Administrativa Donalda Trumpa hodlá zrušit nástupce Webbova a Hubbleova teleskopu

Administrativa Donalda Trumpa navrhuje zrušení již téměř hotového vesmírného dalekohledu Nancy Grace Romanové. Vědci považují návrh za šílený.

24.04.2025 - Martin Reichman


Ve vesmírném středisku NASA ve městě Greenbelt vrcholí přípravy na jednu z nejambicióznějších vesmírných misí posledních let. Vesmírný dalekohled Nancy Grace Romanové je prakticky připravený k vypuštění – stačí ho otestovat, převézt na Floridu a připravit ke startu.

Nástupce Hubbleova a Webbova dalekohledu má podle vědců potenciál zodpovědět otázky týkající se podstaty temné energie, objevovat dosud neznámé exoplanety a zásadně přispět k hledání mimozemského života. Jeho osud ale nyní visí na vlásku — navrhovaný federální rozpočet prezidenta Donalda Trumpa na rok 2026 počítá s jeho zrušením.

Naděje pro kosmologii

Vesmírný teleskop (původně označovaný jako WFIRST) byl v roce 2020 přejmenován po Nancy Grace Romanové, průkopnici ve vývoji Hubbleova dalekohledu a významné ženské vědecké představitelce NASA. 

Poprvé se veřejnost o něm mohla dozvědět v roce 2010, kdy jej americká Rada národního výzkumu (NRC) doporučila jako prioritu pro astronomii nadcházejícího desetiletí. Prvotní návrh jeho konstrukce vznikl o rok později a zahrnoval primární zrcadlo o průměru 1,3 metru a jediný vědecký přístroj – širokoúhlou kameru se spektrometrem, pracující ve viditelné a blízké infračervené oblasti spektra.

V roce 2012 se však objevila příležitost pro značné vylepšení: Národní průzkumný úřad (NRO) nabídl NASA dar v podobě dvou zrcadel o průměru 2,4 metru – jde tedy o stejný rozměr jaký má i primární zrcadlo Hubbleova kosmického teleskopu.

Navzdory totožnému průměru mají zrcadla pro dalekohled Romanové kratší ohniskovou vzdálenost a s tím související širší zorné pole. Především ovšem Hubbleův dalekohled a dalekohled Nancy Romanové dělí tři dekády technologického vývoje. Zmíněné rozdíly znamenají, že při stejném rozlišení jako Hubble, pokryje jeho budoucí kolega stonásobně větší část oblohy!

Dalekohled Nancy Romanové má v mnoha ohledech potenciál předčít i Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Na rozdíl od Webbova teleskopu, který se zaměřuje na jednotlivé objekty ve vesmíru, má dalekohled Nancy Romanové sloužit k širokoúhlému mapování vesmíru v infračerveném světle, což umožní pozorování velkých kosmologických struktur v dosud nevídaných detailech.

Teleskop má být vypuštěn do stejného orbitálního prostoru jako Webbův teleskop a jeho start se nyní očekává už na podzim 2026, tedy dříve než původně plánovaný květen 2027.

Věda v ohrožení

Zda se tak ale stane, není vůbec jisté. Návrh rozpočtu NASA pro rok 2026 totiž počítá s drastickým omezením financí, a to především v oblasti vědy. Návrh snižuje o téměř 50 % rozpočet na heliovědu (studium Slunce a vesmírného počasí), o více než 50 % financování pozorování Země (včetně sledování klimatu) a o 30 % výzkum planet a sluneční soustavy.

Nejcitelnější ranou je však téměř dvoutřetinové krácení rozpočtu na astrofyziku, kde mají být financovány pouze Hubble a JWST. S dalekohledem Nancy Romanové návrh vůbec nepočítá! V ohrožení je i mise Mars Sample Return, která má přinést vzorky z rudé planety, nebo plánovaná sonda k Venuši.

Zrušení teleskopu Nancy Romanové by podle odborníků neznamenalo jen ztrátu přístupu ke špičkové technologii, ale i přerušení mezinárodní spolupráce a znehodnocení generací vědecké práce. Podle Davida Spergela, bývalého spolupředsedy vědeckého týmu teleskopu jde o šílené rozhodnutí.

Nejde o první pokus prezidenta Trumpa o zrušení nákladného projektu. V minulosti se o totéž pokusil již čtyřikrát, americký Kongres ale zatím pokaždé projekt podpořil. Zda se bude podobný scénář opakovat i tentokrát, je zatím ve hvězdách.


Další články v sekci