Tatooine naruby: Astronomové objevili exoplanetu s kolmo skloněnou drahou
Astronomové objevili planetu, která obíhá pod úhlem 90 stupňů kolem dvojice mladých hnědých trpaslíků.
V posledních letech bylo objeveno několik planet, které obíhají kolem dvou hvězd najednou, podobně jako fiktivní svět Tatooine z filmů Star Wars. Tyto planety obvykle obíhají po drahách, které jsou zhruba ve stejné rovině, v níž obíhají jejich hostitelské hvězdy. Již dříve se ale objevily náznaky, že by mohly existovat planety i na kolmých neboli polárních drahách kolem dvojhvězd: teoreticky jsou tyto dráhy stabilní a byly objeveny planetární disky na polárních drahách kolem hvězdných párů. Dosud jsme však postrádali jasné důkazy, že tyto polární planety skutečně existují.
Bezprecedentní exoplaneta pojmenovaná 2M1510 (AB) b obíhá kolem dvojice mladých hnědých trpaslíků – objektů větších než plynné planety, ale příliš malých na to, aby se jednalo o skutečné hvězdy. Oba hnědí trpaslíci se při pohledu ze Země vzájemně zakrývají, takže tvoří tzv. zákrytovou dvojhvězdu. Tento systém je neuvěřitelně vzácný: je to teprve druhý dosud známý pár zákrytových se hnědých trpaslíků a první obsahující exoplanetu, která kdy byla nalezena na dráze kolmé k dráze svých dvou hostitelských hvězd.

Astronomové objevili tuto planetu při zpřesňování orbitálních a fyzikálních parametrů obou hnědých trpaslíků na základě pozorování pomocí přístroje UVES (Ultraviolet and Visual Echelle Spectrograph) dalekohledu ESO VLT na observatoři Paranal v Chile. Dvojici hnědých trpaslíků, známou pod označením 2M1510, poprvé detekoval v roce 2018 profesor na Birminghamské univerzitě Amaury Triaud se svými kolegy v rámci projektu SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).
Astronomové zjistili, že oběžné dráhy dvou hvězd v systému 2M1510 jsou tlačeny a přitahovány neobvyklým způsobem, což je vedlo k závěru o existenci exoplanety s podivným úhlem oběžné dráhy. „Prověřili jsme všechny možné scénáře a jediný, který je v souladu s daty, je, že se planeta nachází na polární dráze kolem této dvojhvězdy,“ vysvětluje Thomas Baycroft, doktorand na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii, který vedl studii publikovanou v časopise Science Advances.
Podivný planetární systém má dokonce i třetí hvězdu, která obíhá ve velké vzdálenosti od zmíněné dvojice hnědých trpaslíků. Podle výpočtů vědců je ale 2M1510 C příliš vzdálená na to, aby způsobovala orbitální poruchy.