Titanův podpovrchový oceán by mohl hostit jen hrstku mikroorganismů
Počítačové simulace prostředí na Titanu ukazují, že by se na tomto největším Saturnově měsíci uživilo jen velmi málo případných organismů.
Největší Saturnův měsíc Titan je velmi zvláštní svět. Je protkaný řekami a jezery kapalného metanu a posetý ledovými balvany, nad nímž se rozprostírá hustá atmosféra. Vědci už dlouho spekulují o tom, zda by v takovém prostředí mohl prosperovat život. Antonin Affholder z Harvardovy univerzity a jeho kolegové hledali odpovědi pomocí počítačových modelů. Soustředili se přitom na vlastnost Titanu, která ho odlišuje od ostatních ledových měsíců – je plný organických látek.
Život v podpovrchovém oceánu
Vědci dospěli k tomu, že podpovrchový oceán na Titanu, který se tam pravděpodobně nachází a který podle odhadů sahá do hloubky stovek kilometrů, může obsahovat živé organismy, které se tam živí organickou hmotou. Podle jejich studie, kterou zveřejnil odborný časopis Planetary Science Journal, by mohlo jít jen o jednoduchý mikroskopický život, kterého by tam navíc bylo málo, jen pár kilogramů biomasy na celém Titanu.
Jak je to možné, když je Titan plný organické hmoty? Počítačové simulace ukázaly, že ve skutečnosti je jenom malá část organického materiálu na Titanu vhodná pro konzumaci případnými mikroorganismy. Mikroby Titanu by zřejmě potřebovaly přísun organických látek z povrchu měsíce do podpovrchového oceánu.
Takové zásobování organickými látkami by ale zřejmě bylo možné jen vzácně, například při dopadech meteoritů na led Titanu, když dojde k roztátí povrchového ledu a vzniklá kapalina prosákne do hloubky. K tomu ale dochází jen vzácně, takže by to mohla využívat jen velmi skromná populace mikrobů. Podle simulací by v podpovrchovém oceánu Titanu mohla žít méně než jedna živá buňka na litr vody.