Půl století v zajetí: Případ posledního válečného zajatce Andráse Tomy
Většina posledních německých zajatců se ze SSSR vrátila v polovině 50. let. Ještě více si válku „protáhli“ osamocení japonští vojáci, kteří se na malých pacifických ostrůvcích nedozvěděli, anebo neuvěřili tomu, že konflikt již skončil. Zřejmě nejdelší oběť si ale druhá světová válka vyžádala od Andráse Tomy
Jen málokdo si dovede představit, jaké to je strávit většinu života za mřížemi a navíc ve zcela cizím prostředí, bez možnosti si s někým promluvit. Přesně takový osud čekal na maďarského vojáka Andráse Tomu.
Mezi cizými jazyky
Narodil se 5. prosince 1925 ve východomaďarské vesnici Újfehértó a již ve čtyřech letech přišel o matku. V roce 1944 jej čekal povolávací rozkaz do armády, a tak se brzy ocitl ve víru východní fronty. V řadách 1. maďarské armády prošel ústupovými boji až k Osvětimi a Krakovu, kde jej 11. ledna 1945 zajali rudoarmějci. Poté byl přes Ukrajinu a Bělorusko převezen do zajateckého tábora Boksitogorsk nedaleko Leningradu, kde ho zaevidovali pod jménem Andras Tamas.
Tato zkomolenina vyplynula nejspíše ze skutečnosti, že se Toma nedokázal s nikým dorozumět – neuměl totiž rusky ani německy a jiní Maďaři se v táboře nenacházeli. Když poté onemocněl, čekal jej další transport zhruba 1 000 km východně do vojenské nemocnice v táboře Bistrjag. Ani tam se ale zřejmě nedokázal pořádně dorozumět.
Projevy šílenství
V roce 1947 nejspíš Tomu společně s dalšími vězni naložili do vlaku, který měl zajatce dopravit do repatriačního centra. V té době, ale možná již dříve, u nešťastného Maďara propuklo duševní onemocnění – nebylo divu, transporty i samotné pobyty v táborech byly nesmírně fyzicky i psychicky náročné a nejeden muž je zaplatil zdravím nebo životem. Když tedy vlak dorazil do cílové stanice, Toma s nikým nekomunikoval, pouze cosi nesrozumitelného drmolil a choval se agresivně.
Byl proto dopraven do psychiatrické léčebny v Kotělniči. Maďarské úřady o něm v tu chvíli ztratily přehled, neboť nemocné osoby byly vyřazovány ze seznamů válečných zajatců. A tak zatímco Toma byl doma v roce 1954 prohlášen za mrtvého, sovětští lékaři považovali jeho maďarštinu za projev šílenství, což jej stálo další dlouhá desetiletí v naprosté izolaci. Vzhledem k tomu, že si neměl s kým promluvit, zapomněl András Toma časem své jméno i mnoho dalších osobních údajů.
Návrat mrtvého
V blázinci se naučil jen několik málo ruských slov, jedním z nich prý mělo být „nekřič“. Jeho stav se zhoršoval i po fyzické stránce, neboť se u něj rozvinula silná cukrovka, následkem čehož mu lékaři amputovali nohu. Teprve v létě roku 2000, po celých 53 letech v léčebně, se na Tomu usmálo štěstí, když na něj narazil lékař slovenského původu, který uměl plynně maďarsky. V drmolení rozpoznal něco, co se tomuto jazyku velmi podobalo a věci se daly konečně do pohybu. Do Ruska přijel neuropatolg András Veér, potvrdil, že Toma je skutečně Maďar, a ten se tak konečně dočkal návratu do vlasti.
Poté začalo pátrání po jeho minulosti a případných příbuzných. Toma naštěstí nezapomněl vše – některé detaily ze svého mládí si pamatoval celkem dobře, a tak bádání nasměroval do oblasti okolo města Nyíregyháza a nakonec i do malé vesničky Sulyánbokor, kde před válkou opravdu žil. Díky testům DNA se pak podařilo dohledat i jeho příbuzné, mimo jiné sestru a bratra.
TIP: Na německé zajatce čekaly v poválečném Československu nucené práce v dolech
V následujících letech žil u nevlastní sestry, která o něj pečovala, a údajně byl většinu doby pohroužen do minulosti. Příliš nemluvil a proud jeho vzpomínek na sebe většinou moc nenavazoval. Výzkumníci z nich ale mimo jiné dovodili, že musel sloužit u dělostřelectva. András Toma zemřel pouhé čtyři roky po návratu domů, bylo mu 74 let. Ve vlasti se kromě mediálního zájmu dočkal také povýšení, finanční odměny a vyplacení žoldu za celou dobu, kterou prožil v Sovětském svazu, potažmo v Rusku.