První programátorka byla žena! Seznamte se s hraběnkou Adou Lovelace
Nadaná matematička předpověděla, že počítače ovládnou svět. Co je na tom? Psala se polovina 19. století
Dcera slavného romantického básníka George Gordona Byrona přichází na svět 10. prosince 1815 v Londýně. Je jeho jediným legitimním dítětem. A podědí i jeho literární talent. Matka ji ale od dětství vede k exaktním vědám. Připadá jí to jistější! Hlavně žádné umění!
První návrh počítače
Ada pilně studuje, ač je často nemocná. Trpí bolestmi hlavy a prodělává těžké spalničky, které téměř rok léčí. Učí ji známí vědci své doby. V sedmnácti letech se zamiluje do matematiky. Láska k vědě bude jejímu životu vládnout už navždy!
Vědkyně Mary Somerville Adu v roce 1833 seznámí s filozofem a vynálezcem Charlesem Babbagem. Ten v roce 1837 popsal chod analytického stroje, který je označován za první obecně použitelný počítačový návrh. Kvůli osobním sporům a nedostatku peněz se ho Babbageovi nikdy nepodaří zkonstruovat.
Čarodějka čísel
Charles s Adou si často píší. On jí říká „čarodějka čísel“. Obdivuje její matematický talent a krásný sloh. Ada v dopisech předpovídá, že počítače se jednou budou používat k řešení složitých matematických úkolů, komponování hudby nebo kreslení obrazů. Stroje ale podle ní nikdy nebudou schopny tvořivého myšlení. Jsou omezeny tím, co jsme do nich schopni naprogramovat.
Ve čtyřicátých letech 19. století je Babbage pozván na turínskou univerzitu. Mladý inženýr a budoucí italský premiér Luigi Menabrea jeho přednášku přepisuje do francouzštiny a publikuje ji v časopise ženevské univerzity. Babbage požádá Adu, aby text přeložila do angličtiny. Hraběnka Lovelace se tímto úkolem zabývá skoro rok. Překlad doplňuje svými poznámkami, které jsou nakonec delší (a přínosnější) než přednáška sama. Pod iniciálami „AAL“ je zveřejní ve známém dámském magazínu The Ladie´s Diary.
Myšlenky živé ještě po sto letech
Článek je znovu otištěn v roce 1953. Více než sto let po svém vzniku! A stále je aktuální! Detailní líčení analytického stroje je prvním popisem počítače. Návrh, jak jej naprogramovat, se stává základem prvních softwarů. Díky Adě Lovelace!