Překvapivý objev: Vnitřní jádro Země je možná méně pevné, než jsme si mysleli
Analýza seismických vln přinesla překvapivé zjištění – vnitřní pevné jádro Země podle vědců nemusí být tak pevné, jak jsme si doposud mysleli.
Země se skládá ze tří soustředných sfér: zemské kůry, zemského pláště a zemského jádra. Pokud bychom chtěli být důslednější, pak můžeme tyto části rozdělit na pět vrstev – zemskou kůru, svrchní plášť, spodní plášť, polotekuté vnější jádro a pevné vnitřní jádro.
Nová studie vědců z Univerzity Jižní Kalifornie naznačuje, že vnitřní pevné jádro, tvořené železem a niklem, nemusí být tak pevné, jak jsme si mysleli. Podle vědců povrch vnitřního jádra Země prochází strukturálními změnami.
Rozechvělé jádro
K překvapivému zjištění přitom vědci dospěli vlastně náhodou. Badatelé původně analyzovali data seismických vln ze 121 opakovaných zemětřesení v oblasti Jižních Sandwichových ostrovů mezi lety 1991 a 2024 a jejich cílem bylo ověřit, zda a v jaké míře dochází ke zpomalování rotace vnitřního zemského jádra.
Profesor John Vidale si v jednom z analyzovaných soborů dat všiml zvláštní anomálie, která podle něj dokládá, že se povrch vnitřního pevného jádra nepatrně chvěje. Podle vědců by mohlo jít o důsledek interakce mezi polotekutým vnějším jádrem a jeho pevnou vnitřní částí, přičemž tyto strukturální změny mohou souviset se zpomalováním rotace vnitřního jádra.
Podle profesora Vidaleho otevírá zjištění jeho týmu nové možnosti pro zkoumání dynamiky uvnitř zemského jádra a může přispět k lepšímu pochopení tepelného a magnetického pole Země.