Překvapení: Jádro Slunce rotuje čtyřikrát rychleji než jeho svrchní část
Měření seismických vln sondou SOHO prozradila, že jádro naší mateřské hvězdy je ve skutečnosti pěkně svižné
Slunce je stále plné překvapení. Astronomové nedávno zjistili, že jádro Slunce rotuje asi čtyřikrát rychleji, než jeho svrchní část. Zřejmě jde o pozůstatek procesů z doby samotného vzniku Slunce.
Pro astronoma Rogera Ulricha z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho spolupracovníky to bylo velké překvapení. Tohle by čekal jen málokdo. Jádro Slunce přitom zabírá asi čtvrtinu z poloměru Slunce, který činí 696 tisíc kilometrů.
SOHO zkoumá Slunce zevnitř
Podle Ulricha je nejvíce pravděpodobným vysvětlením, že rotace jádra Slunce vlastně představuje pozůstatek období, v němž Slunce vzniklo. Je to, jako kdyby astronomové vykopali úžasně cennou fosilii.
TIP: Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy
K objevu došlo díky zařízení jménem GOLF (Global Oscillations at Low Frequency), které pracuje na americko-evropské sondě SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). GOLF pozoruje seismické vlny na Slunci. Z podoby těchto vln je pak možné odvodit, jak vlastně vypadá vnitřek Slunce. Podle všeho jde o nejlepší výsledek výzkumu sondy SOHO za poslední desetiletí a jednu z nejzajímavějších věcí, co jsme kdy o Slunci zjistili.