Pilulka na den: Vědci testují krátkodobou antikoncepci pro muže
Američtí vědci vyvíjejí mužskou „pilulku před“ s krátkodobým antikoncepčním účinkem. V testech na myších vykazovala 100% účinnost
Navzdory veškerému pokroku a osvětě je stále téměř polovina těhotenství na světě neplánovaných. Důvodů je ve hře jistě více, zmíněná statistika ale také naznačuje, že existuje značný prostor pro zlepšení dostupnosti antikoncepce, zejména pokud jde o mužskou antikoncepci.
Změnit se to snaží Melanie Balbachová z Cornellovy univerzity v New Yorku a její spolupracovníci, kteří vyvíjejí nový typ nehormonální antikoncepce pro muže. Jak ukázaly testy na myších, nový přípravek je pro samce účinný do hodiny po aplikaci, přičemž plně funkční plodnost se obnovuje zhruba během jednoho dne. Výsledky výzkumu nedávno publikoval vědecký časopis Nature Communications.
Dočasný vypínač spermií
Badatelé touto novou antikoncepcí cílí na enzym, který se nazývá rozpustná adenylátcykláza (sAC, podle anglického soluble adenylyl cyclase). Tento enzym hraje klíčovou roli v takzvané kapacitaci, což je proces, který probíhá až ejakulaci, biochemicky dokončuje zrání spermie a „odjistí“ ji pro případné oplodnění. Před kapacitací sice spermie vypadá „dospěle“, ale má problémy s pohybem a hlavně není schopná oplodnit vajíčko.
Experimenty na myších potvrdily, že tato antikoncepce omezí pohyb spermií na 30 minut až jednu hodinu. Pokud jde o zabránění početí, antikoncepce měla 100% účinnost v průběhu prvních 2 hodin. Za další hodinu účinnost přípravku poklesla na 91 %. Po 24 hodinách nebyl u myších samců, kterým byl preparát podán, patrný žádný rozdíl proti těm, kteří antikoncepci nedostali.
TIP: Objev senzoru spermie pomůže s antikoncepcí i s léčbou neplodnosti
„Prakticky veškerou zátěž antikoncepce v dnešní době nesou na svých bedrech ženy. Potřebujeme i další možnosti,“ objasňuje motivaci výzkumu Melanie Balbachová. Dosavadní pokusy o vytvoření antikoncepce pro muže přitom spíše selhávají, v neposlední řadě kvůli nezájmu o výrobu takových přípravků farmaceutickými firmami. Tvůrci nové antikoncepce očekávají, že první testy na lidech by se mohly uskutečnit během tří let. Odborníci odhadují, že v případě úspěšného dotažení vývoje zájem o tuto antikoncepci jen v USA trojnásobně převýší poptávku po viagře v době jejího uvedení na trh.