Nešťastná dcera milované královny: Johana Habsburská lásku svých rodičů neprožila
Ačkoli manželství jejích rodičů trvalo dvacet šest let a patřilo k těm nejkrásnějším, princezna Johana Habsburská si příliš lásky neužila. Štěstí se jí vyhýbalo obloukem už odmalička…
Nenarodila se zrovna pod šťastnou hvězdou. Psal se rok 1547, když 24. ledna za třeskutých mrazů přišlo v Praze na svět poslední, patnácté dítě královského páru Ferdinanda I. Habsburského a Anny Jagellonské. Narození bylo bohužel draze vykoupeno smrtí královny, která zesláblá zemřela tři dny po porodu.
Klášterní výchova
Maličká Johana tedy přišla o matku, a tak ji brzy poslali do jezuitského kláštera v Innsbrucku, podobně jako kdysi její sestry. Ty ovšem do něj odešly v pozdějším věku. Nejstarší z nich, Alžbětu, vůbec Johana nepoznala. Byla totiž o jednadvacet let starší, stihla se stát polskou královnou a bohužel také umřít dva roky před Johaniným narozením. V klášteře získala princezna dobré vzdělání. Studovala hudbu, umění a filozofii, ale především rozvíjela své nadání na jazyky. Vedle rodné němčiny se domluvila francouzsky, italsky, španělsky a maďarsky, uměla i latinsky. Učila se tedy všemu, co by měla budoucí vznešená nevěsta znát. A tou se stala velice brzo…
Bohatý ženich
V roce 1564 zemřel Johanin otec Ferdinand I., který byl od roku 1556 i císařem Svaté říše římské. Jeho nástupcem se stal Johanin nejstarší bratr Maxmilián II. Brzy se na pořad dne dostala otázka Johaniných vdavek. Maxmilián jí našel bohatého ženicha Francesca Mediciho, syna florentského vévody Cosima. Pro Medicejské představovalo příbuzenství s Habsburky velkou prestiž, Maxmilián si od sňatku zase sliboval především finanční zdroj pro sebe. Habsburkové totiž odjakživa zápasili s financemi. Zachránil je a dokonale zabezpečil teprve v 18. století František Štěpán Lotrinský, díky jehož obchodnímu talentu už nemuseli Habsburkové nikdy v budoucnu „živořit“.
Přednost milence
Boží mlýny melou…
Brzy se začaly šířit zvěsti, že se na Johanině úrazu a její smrti významně podíleli Francesco s Biankou. Dokonce se spekulovalo o tom, že ji otrávili. Otrava byla sice při nedávném zkoumání a analýze Johaniných ostatků vyloučena, nicméně k pádu jí pomoci mohli. Johana při něm utrpěla rupturu dělohy, navíc měla už od mládí silně zdeformovanou páteř i pánev, takže je až s podivem, že své porody vůbec přežila. Odborníci se shodli na tom, že při všech musela zažívat velké utrpení.
TIP: Nevěrní Habsburkové: Láska, sex a nevěry v mocné dynastii
Francesco se s Biankou brzy oženil, nejdříve tajně a o něco později i veřejně. Bianca se tak oficiálně stala velkovévodkyní. Bylo jim dopřáno ještě devět let společného života. Zemřeli téměř současně – den po sobě v říjnu 1587. Oficiálně šlo o malárii, už tehdy se ale hovořilo o otravě. Nedávná toxikologická analýza – v souladu s někdejším podezřením – skutečně otravu arzenikem potvrdila. Jed údajně připravila Bianca, která se v nich dobře vyznala. Byl určen pro Franceskova bratra, kardinála Ferdinanda. Jenže omylem ho požil Francesco, a když to Bianca zjistila, raději také zvolila smrt…