Na východ od hranice: Pestrá mozaika japonského regionu Kantó
Nejenže se v oblasti Kantó nacházejí klíčová japonská města včetně metropole Tokia, ale také tam našla domov třetina všech obyvatel země. Region se tak stal centrem politiky i ekonomiky a zcela oprávněně je považován za jednu z nejdůležitějších částí ostrovního státu.
„Na východ od hranice“ – tak zní v překladu název geografické oblasti Kantó, jež zaujímá východní část hlavního japonského ostrova Honšú. Téměř polovinu jejího území pokrývá stejnojmenná nížina, obklopená majestátními horskými masivy. Region s nejvyšší hustotou osídlení tvoří sedm prefektur: Tokio, Kanagawa, Čiba, Saitama, Gunma, Ibaraki a Točigi. Kromě částí s rozsáhlou urbanizací však Kantó nabízí také venkovskou krajinu s uhrančivou přírodou.
Od všeho něco
Dynamické japonské hlavní město představuje tlukoucí srdce politiky, ekonomiky, kultury a technologií. Megapole téměř se čtrnácti miliony obyvatel skýtá vše od futuristických čtvrtí po historické poklady a stala se rovněž sídlem japonského císaře. Pouhých třicet minut jízdy vlakem ji přitom dělí od Jokohamy, druhého největšího města v zemi. V obou metropolích se pak soustředí lehký i těžký průmysl v souvislém pásu podél Tokijského zálivu. Kromě toho v oblasti sídlí nejen japonská vláda, ale také velká část univerzit či kulturních institucí a rovněž se tam koncentruje nejvyšší počet obyvatel.
Klidnější život v blízkosti Tokia nabízí prefektura Saitama, zatímco Čiba proslula zábavním parkem Tokyo Disneyland a nabídkou přímořských aktivit. Gunma, Točigi a Ibaraki potom ukrývají venkovské lokality s bohatými kulturními tradicemi a rozmanitou přírodou.
Auta, rýže, ryby
Kantó se skutečně proměnilo v hospodářský motor země a vytváří většinu hrubého domácího produktu. Tokio se stalo globálním finančním centrem a sídlem mnoha mezinárodních korporací. Průmyslově orientované oblasti jako Kawasaki a Jokohama hrají klíčovou roli v automobilovém průmyslu a elektronice, Čiba tvoří důležitou základnu pro výrobu elektrické energie a pro petrochemický, ropný či lodní průmysl. Významnou úlohu pochopitelně sehrává také cestovní ruch.
Ačkoliv většina roviny regionu Kantó slouží pro obytnou, komerční nebo průmyslovou výstavbu, v oblasti se stále i hospodaří. Kromě rýže, jež reprezentuje hlavní plodinu, se v okolí Tokia a Jokohamy pěstuje ovoce a zelenina pro metropolitní trh, zatímco pobřežní regiony podporují rybolov a zpracování „darů moře“.
Tradiční směsice
Ve velkoměstech se sice odehrává rychlý a moderní život, ale klidnější venkov ctí tradiční hodnoty. Místní náboženství tvoří směsice šintoismu a buddhismu, přičemž většina obyvatel praktikuje oba směry zaráz. K lokálním zvykům patří oslavy při festivalech, rituály spojené s novoročními návštěvami svatyní nebo čajové obřady. Moderní doba však přinesla také vliv západní kultury, což je patrné například během Vánoc, které Japonci slaví spíš komerčním způsobem.
Populace v regionu Kantó ovšem stárne, stejně jako v celé zemi vycházejícího slunce. Jedná se o důsledek nízké porodnosti a rostoucí délky života. Místní se často dožívají vysokého věku díky aktivnímu životnímu stylu a kvalitní zdravotní péči, svou roli však zřejmě hraje i strava bohatá na ryby a zeleninu. Gastronomie přitom představuje důležitou součást života, od luxusních sushi restaurací po legendární ramen bary.
Spojení s přírodou
Kromě průmyslu a velkoměst proslulo Kantó i rozmanitou přírodou. Nejen ikonické kvetoucí sakury v jarním Tokiu či barevné kouzlení v podzimních horách každoročně přitahují miliony návštěvníků. V různých prefekturách si přijde na své každý, ať už dává přednost kopcům, jezerům, termálním pramenům, či dlouhým pobřežím s řadou pláží. Mezi nejvýznamnější přírodní oblasti v Kantó se řadí národní park Čičibu Tama Kai, který kromě osmi dvoutisícových vrcholů nabízí i četné turistické stezky, vodopády a starobylé svatyně ukryté v horách.