Meine liebe, gute Freundin: Vztah Františka Josefa a Kateřiny Schrattové (2.)
Kateřina se tolik lišila od komplikované Sissi! A přesně to věčně opuštěný císař potřeboval
Když se v roce 1889 nejmladší dcera císařského páru Marie Valerie dozvěděla pravdu o vztahu tatínka a paní Schrattové, byla šokována! Nechápala zejména matku, že mohla nechat dojít události tak daleko. Jenže Sissi právě toto vyhovovalo, mohla alespoň nerušeně a bez výčitek svědomí cestovat.
TIP: Předchozí část příběhu o vztahu císaře a vídeňské herečky
Intriky Marie Valerie
Po sebevraždě jediného syna, korunního prince Rudolfa, ale hlavně po zavraždění Sissi v roce 1898 pomáhala Kateřina císaři snášet ty nejhorší rány osudu. Tehdy se však ukázalo, jak chyběla ochranná ruka císařovny nad „milostivou přítelkyní“. Intriky vůči Kateřině, při nichž se vyznamenala právě dcera Marie Valerie, neměl kdo odrážet.
Po ovdovění paní Schrattové se povídalo, že císař uvažoval o sňatku. Ba dokonce, že k němu tajně došlo! Důkazy o tom však neexistují. Je to ale velice nepravděpodobné, když si uvědomíme, jaký cirkus dělal František Josef kolem morganatických – nerovnorodých sňatků svých příbuzných. I když – možné je všechno, uvážíme-li, že už mu bylo přes osmdesát…
Život v ústraní
Když František Josef I. v listopadu 1916 zemřel, byla k jeho loži přizvána i Kateřina Schrattová, aby se s ním rozloučila. Jako jedna z mála smrt starého mocnáře oplakala. K ostatkům ji přivedl mladý císař Karel I. a ona na hruď mrtvého přítele položila bílé růže. Krásné gesto! Na pohřeb jít ovšem nesměla!
V ústraní žila ve svém vídeňském bytě na Kärntnerringu až do roku 1940, kdy ve věku osmdesáti sedmi let zemřela. O své lásce sama nikdy nic neprozradila, tajemství o tomto vztahu dvou osamělých lidí si odnesla do hrobu. Takovou diskrétní spřízněnou duši nezbývá než císaři tak trochu závidět. Byla jí nejenom za jeho života, ale i po smrti …