Létající běžci: Gepardí sprinteři z Botswany

Gepard se pohybuje skoky dlouhými téměř devět metrů a může běžet rychlostí okolo sta kilometrů za hodinu. Při bližším pohledu to vypadá, že spíš letí a jakoby mimoděk se občas dotkne tlapami země




Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) byl původně rozšířen takřka v celé Africe a přes Blízký východ až do Indie. Postupně byl vyhuben na velkých plochách původního výskytu a dnes je možné spatřit jej pouze ve východoafrických a jihoafrických národních parcích. Asijský gepard je zřejmě nejvzácnější kočkovitou šelmou a několik jedinců snad ještě přežívá v íránských či pákistánských polopouštích.

S gepardy jsem se poprvé setkal v keňské rezervaci Masai Mara, mnohem častěji jsem je pak pozoroval v Botswaně. Možnost vidět tyto úžasné tvory při lovu nebo s mláďaty byla pro mne splněným snem. V oblasti Okavanga jsme viděli více jak deset různých gepardů včetně samice s pěti mladými, kterým tehdy mohlo být okolo čtyř měsíců. Pohybovalo se tu i dost lvů, v noci hyeny. Udržení takto početného vrhu proto stavělo tuto gepardí dámu do role supermatky.

TIP: Sněžný levhart aneb Dobře utajený skokanský šampion

Kdyby se Usain Bolt měl utkat s nejrychlejším savcem planety v běhu na sto metrů, nedoběhl by ani do poloviny trati a jeho soupeř by už slavil v cíli. Kroky nejrychlejšího lidského sprintera byly vyhodnoceny jako tři metry dlouhé skoky, gepardí skoky jsou třikrát tak dlouhé.

  • Zdroj textu

    Příroda 5/2010

  • Zdroj fotografií

    Martin Brukner, Karel Bartík


Další články v sekci