Kočky se zatočeným ocasem mohou mít problémy v komunikaci
Kočky používají svůj ocas jako důležitý nástroj neverbální komunikace. Podle nové studie, mohou mít kočky se specificky zakrouceným ocasem potíže v komunikaci s jinými kočkami.
Kočky používají svůj ocas jako důležitý nástroj neverbální komunikace, který vyjadřuje jejich emoce, záměry a náladu. Ocas je součástí jejich řeči těla, která jim pomáhá komunikovat s ostatními kočkami, jinými zvířaty i lidmi.
Vztyčený kočičí ocas symbolizuje přátelství, pohodu nebo sebevědomí. Pokud je špička ocasu lehce zakřivená, značí to přátelské naladění. Zježený ocas signalizuje strach nebo obranný postoj. Kočka se snaží vypadat větší a zastrašit potenciální hrozbu. Když kočka sedí nebo leží, často má ocas zkroucený kolem těla. Tato poloha vyjadřuje klid, pohodlí nebo sebeobranu. Třepotání špičkou ocasu může značit vzrušení, napětí nebo soustředění. Při hře může jít o přípravu k útoku. Ocas stažený mezi nohama vyjadřuje podřízenost, strach nebo stres.
Ocasy s přízvukem
Ocas je tedy jedním z nejdůležitějších komunikačních nástrojů koček a jeho pohyby jsou velmi komplexní. Podobně jako lidská řeč i kočičí komunikace pomocí ocasu má své „akcenty“, které se nejčastěji odvíjejí od genetické výbavy kočky nebo jejího zdravotního stavu.
Typickým příkladem je mladé kočičí plemeno American Ringtail, které se vyznačuje prstencovitě zatočeným ocasem směrem k hřbetu. Ocas těchto koček je dán genetickou mutací a cíleným šlechtěním.
Podle nové studie, publikované v časopisu Veterinary Journal, může specifický tvar ocasu ovlivňovat schopnost komunikovat s jinými kočkami. Kočky toto omezení podle badatelů musí kompenzovat pomocí jiných signálů – uší, držení těla nebo pachem. Podobné komunikační problémy se podle vědců mohou týkat i psích plemen se stočenými ocasy, jako jsou trpasličí špicové nebo shiba-inu. Výzkumníci proto upozorňují, že módní trendy v chovech psů a koček mohou mít dopady nejen na fyzické, ale i sociální zdraví zvířat.