Když rozvod, tak rozvod! Jak vypadal konec manželství v raném novověku?

Rozvést se v raném novověku se rovnalo úkolu skoro nemožnému. Přesto se potřebné právní kličky našly

27.08.2017 - Kristina Popelka



Obecně se má za to, že dosáhnout rozvodu bylo na území českých zemích možné až po zavedení sňatku coby civilní instituce v roce 1868. Pravdou ale je, že rozvod jako legální akt umožňoval již průlomový patent Josefa II. z roku 1783, ačkoliv v tomto případě rozluka manželů od stolu a lože stále představovala až poslední východisko z nouze a rozloučené manželství mohlo být obnoveno. Rozvody se však odehrávaly i v dobách, kdy s nimi ještě žádný zákon nepočítal a instituce manželství se řídila výhradně církevními předpisy. V té době byly žádosti o rozvedené manželství přednášeny arcibiskupské konzistoři, která je prošetřovala a rozhodovala o nich.

Sešlej a v loži opotřebenej

Důvodů, kvůli kterým mohlo být podle katolické morálky manželství rozvedeno, nebylo mnoho. Patřila mezi ně především neschopnost konzumovat manželství, to jest impotence, a neschopnost zplodit potomka. Konzistoř nepodceňovala ani úklady o život jednoho z manželů. Pro srovnání, evangeličtí manželé měli manévrovací prostor neporovnatelně větší. Vedle uvedených pádných důvodů týkajících se sexuální oblasti pro podání žádosti o rozvod jim „stačila“ například epilepsie, trudnomyslnost, inkontinence, nymfomanie, náměsíčnost či šílenství. Na území bývalé římskoněmecké říše lze dokonce doložit několik případů, kdy se jako nepřekonatelná překážka v manželství objevily souchotiny a močové kameny.

Není bez zajímavosti, že žádost o rozvod většinou podávaly ženy a že jejich nespokojenost s manželským svazkem nejčastěji pramenila z manželovy impotence.  Přestože se jednalo o delikátní záležitost, vyšetřovací protokoly obsahují překvapivě otevřené výpovědi. Lze se setkat s tvrzeními, že manžel „jest sešlej a v loži nepotřebnej“, či že si o svatební noci „ani nestáhl kalhoty“. Konzistorní šetření předcházející rozvodu byla velice důkladná a docházelo během nich k výslechům svědků z okolí znesvářeného páru a v případě pochybností mohli být manželé podrobeni i lékařské prohlídce. Ubránit se vynesení podrobností z intimního soužití manželů na veřejnost a vzniku skandálu tak nebylo možné. 

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti 16/2012

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci