Zapomenutá bitva: V centru Vídně byl objeven masový hrob římských legionářů

Náhodný objev pod vídeňským hřištěm odhalil hromadný hrob římských legionářů – unikátní svědectví o krvavém střetu s Germány na severní hranici impéria.

10.04.2025 - Stanislav Mihulka


Loni v říjnu prováděli stavební dělníci ve vídeňské čtvrti Simmering renovaci sportovního hřiště. Při práci narazili na masový hrob přibližně 150 mužů, podle všeho římských legionářů, pohřbených v prvním nebo druhém století našeho letopočtu. Podobné nálezy jsou velmi vzácné, protože Římané obvykle pohřbívali své mrtvé kremací.

„V římské říši panovala přísná pohřební pravidla. Kolem roku 100 n. l. bylo v evropských částech impéria běžné mrtvé spalovat,“ vysvětluje Kristina Adler-Wölfl, vedoucí archeologického oddělení města Vídně.

Střet na hranicích impéria

Archeologové zjistili, že všichni pohřbení byli muži, mnozí s evidentními znaky válečných zranění – kosti nesou stopy po bodnutí kopím, dýkou či sečných ranách mečem. Někteří byli pohřbeni s výzbrojí a zbytky výstroje, což pomohlo potvrdit jejich příslušnost k římské armádě. 

„Zranění na kostech jasně odpovídají bojovým střetům,“ potvrzuje bioarcheoložka Michaela Binderová, která výzkum vede. Podle ní lze vyloučit, že by šlo o nemocnici nebo oběti epidemie – všechny známky ukazují na následky intenzivního boje.

Podle expertů jde pravděpodobně o padlé z jedné z bitev s germánskými kmeny na severní hranici římského impéria, tzv. Limes Pannonicus. Místo nálezu se nachází jen pár kilometrů od Vindobony, významného římského vojenského tábora, který existoval na území dnešní centrální Vídně až do nájezdů Germánů v 5. století.

Z písemných pramenů víme, že v oblasti Vindobony docházelo ke střetům s germánskými kmeny, ale nález hromadného hrobu je prvním fyzickým důkazem takové bitvy v této oblasti. Podle odborníků mohl právě tento konflikt představovat důvod pro rozšíření římského opevnění a posílení místní posádky. Ve 3. století n. l. sídlily ve Vindoboně tisíce římských vojáků a okolní civilní osídlení čítalo až 20 000 obyvatel. Nově nalezený masový hrob tak vrhá světlo na dramatické období římské přítomnosti na severní hranici říše.

Výzkum nalezených ostatků i artefaktů – mezi nimiž je dýka, zbytky zbroje či železné hřeby z vojenských bot – stále pokračuje. Vědci plánují analýzy DNA a izotopové testy, které by mohly odhalit, odkud vojáci pocházeli, jak žili a možná i to, co je vedlo na toto bojiště.


Další články v sekci