Solární boom mění energetickou mapu světa, dominují Čína a EU
Obnovitelné zdroje energie se v roce 2024 podílely na globální výrobě elektřiny rekordními téměř 41 %, přičemž klíčovou roli sehrál prudký růst solární energetiky.
Podle nové zprávy britského klimatického a energetického think tanku Ember se podíl obnovitelné energie ve výrobě elektřiny během loňského roku 2024 zvýšil na 40,9 procent. Tento údaj je založený na datech a odhadech získaných z celkem 215 zemí světa.
Více než stostránková zpráva Global Electricity Review 2025 analyzuje současné trendy ve výrobě elektřiny a jejich vliv na zdroje energie i na emise, které s nimi souvisejí. Překonání hranice 40 procent obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny v roce 2024 jde na vrub především bezprecedentnímu růstu solární energetiky.
Obnovitelná energetika
Za solární energetikou se drží větrná energetika společně s vodními zdroji elektřiny. Do jisté míry se zvýšil i výkon jaderné energetiky. Největší nárůst ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů zaznamenala Čína s Evropskou unií. V Číně představuje elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů 81 procent, v Evropě jde o 71 procent.
Za pozornost rovněž stojí, že kombinovaná globální výroba elektřiny z větru (8,1 procent) a elektřiny ze slunce (6,9 procent) poprvé v historii předstihla jako zdroj elektřinu z vodních elektráren (14,3 procent). V roce 2024 jsme byli svědky ohromujícího nárůstu solární energie o 29 procent. Celkový výkon solární energetiky byl počátkem letošního roku asi 2 131 TWh, přičemž 1 TWh elektřiny postačuje pro malé město na celý rok.
V rámci Evropské unie byla nejrychleji rostoucím zdrojem energie solární energetika, která za loňský rok narostla o zhruba 21 procent. V EU rovněž došlo k celosvětově největšímu poklesu výroby energie z uhlí. Poprvé došlo k tomu, že solární energetika v EU vytvořila více energie než energetika založená na uhlí.