Východoafrický rift se rozpadá a trhá Madagaskar na kusy
Ve východní Africe probíhá rozpad současného kontinentu. Pro blízký Madagaskar to znamená, že z něj v budoucnosti vznikne několik menších ostrovů
Východoafrický rift neboli Východoafrická příkopová propadlina je aktivní geologická zóna ve východní Africe, kde se od sebe vzdalují tektonické desky. Původní Africká deska se v těchto místech pomalu rozpadá na desku Núbijskou a Somálskou. Zároveň se zde zřejmě tvoří nový oceán. Zóna se táhne od Afarské pánve na rozhraní Etiopie, Eritrea a Džibutska u Rudého moře dolů na jih, přes Keňu, Tanzanii, až na pobřeží Mosambiku.
Rozpadající se superkontinent
Riftová zóna má několik větví a jedna z nich zasahuje na Madagaskar. Podle nového výzkumu týmu D. Sarah Stampsové se právě i Madagaskaru týká rozpad Afriky podél Východoafrického riftu. Podle všeho z Madagaskaru vznikne několik malých ostrovů, což přispěje k celkové změně geografie této části světa.
TIP: Geologické pochody v přímém přenosu: Co trhá Keňu na kusy?
Není to vlastně nic nového. Stále probíhá rozpad dávného superkontinentu Pangea, který započal zhruba před 200 miliony lety. Zároveň můžeme počítat s tím, že se nám Madagaskar nerozpadne před očima. Podle Stampsové se teď tento ostrov „rozpadá“ rychlostí pár milimetrů ročně. Potrvá to ještě miliony let, než se v oblasti Východoafrického riftu objeví nový oceán. Nejrychleji to teď probíhá na severu zóny riftu, takže se nový oceán zřejmě objeví tam.
Vědci vycházejí z velmi přesných měření pohybu různých částí zemského povrchu, které získali díky systému GPS. Na rozdíl od předchozích studií ale zahrnuli do měření velkou oblast, pokrývající východní Afriku, Madagaskar a několik dalších ostrovů v Indickém oceánu. Díky tomu zjistili, že pohyby pevnin v této oblasti a jejich rozpad jsou rozsáhlejší, než jsme si doposud mysleli.