Věž pro Měsíc: 3D tištěná solární věž má dodávat energii lunárním základnám

Solární věž vysoká 50 metrů, vyrobená pomocí 3D tisku z měsíčního regolitu, slibuje soběstačný zdroj energie pro budoucí lunární základny – a možná i revoluci ve stavebnictví na Zemi.

08.04.2025 - Martin Reichman



Pokud lidstvo plánuje dlouhodobý pobyt na Měsíci či Marsu, neobejde se bez robustní infrastruktury – ať už jde o dodávky energie nebo komunikační sítě. Britské architektonické studio Foster + Partners, ve spolupráci s americkou firmou Branch Technology a NASA, nyní navrhuje zajímavé řešení: 50 metrů vysokou solární věž, kterou bude možné vyrobit přímo na povrchu Měsíce pomocí 3D tisku.

Energie, komunikace, soběstačnost

Solární věž má být trvalým zdrojem energie pro měsíční základny, vědecké mise i budoucí kolonie. Zároveň má zajišťovat i komunikační spojení. Celý koncept je součástí širší vize lunární infrastruktury od Foster + Partners, která kromě věží zahrnuje i obytné měsíční moduly vytvořené pomocí 3D tisku. 

Navrhovaná věž má spirálový tvar a z její vrchní plošiny se rozkládají výklopné solární panely. Nejzajímavější je však způsob její výstavby – byla navržena tak, aby ji bylo možné postavit zcela autonomně, bez přítomnosti člověka. To je pro stavby ve vesmíru zásadní výhoda.

Dalším klíčovým prvkem je využití lunárního regolitu, tedy prachu a hornin přímo z Měsíce, jakožto stavebního materiálu. To dramaticky snižuje náklady na dopravu surovin ze Země.

Architekt Norman Foster, zakladatel Foster + Partners, vnímá projekty jako přímou odpověď na výzvy současnosti – nejen v kosmu, ale i na Zemi. „Vědeckofantastické sny mého mládí se stávají realitou. Technologie a materiály vyvinuté pro průzkum vesmíru mohou změnit způsob, jak stavíme a žijeme i na Zemi – zejména v extrémních podmínkách,“ popisuje architekt.

Dlouhodobý výzkum těchto struktur má podle Fostera potenciál přinést nejen soběstačný život mimo planetu, ale i ekologicky šetrná řešení pro výstavbu na Zemi.


Další články v sekci