Za 23 miliard let zazáří nebe: Blízká dvojice hvězd se promění v monumentální supernovu

Astronomové objevili těsnou dvojici bílých trpaslíků, kterou podle výpočtů čeká spektakulární vícenásobná exploze v podobě supernovy. 

07.04.2025 - Stanislav Mihulka



Supernovy typu Ia představují zvláštní skupinu monumentálních explozí. Obvykle k nim dochází, když bílý trpaslík v dvojhvězdném systému odebírá hmotu svému partnerovi a jeho vlastní hmotnost překročí kritickou mez. Odborníci se zároveň domnívají, že za většinou supernov tohoto druhu jsou těsné dvojice bílých trpaslíků.

Astronom James Munday z britské Univerzity ve Warwicku a jeho kolegové zaznamenali skvělý úspěch, když objevili vůbec první těsnou a velmi hmotnou dvojici bílých trpaslíků, odsouzenou k supernově typu Ia. Ještě lepší je, že jde o dvojici, která je v Mléčné dráze doslova za humny – dělí ji od nás jen zhruba 150 světelných let. Významný objev uveřejnil vědecký časopis Nature Astronomy.

Velmi těsná dvojice

Detailní pozorování výkonnými teleskopy odhalilo, že jde o doopravdy velmi těsnou dvojici. Oba bílé trpaslíky dělí jen přibližně jedna šedesátina vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí a s celkovou hmotou odpovídající 1,56násobku Slunce jsou zároveň i nejtěžší dvojicí tohoto typu, jakou známe. Munday s kolegy jsou přesvědčeni, že tato dvojice nepochybně exploduje jako supernova typu Ia.

Rozhodně k tomu ale nedojde v dohledné době. Podle výpočtů vědců dojde k explozi za přibližně 23 miliard let. V té době již nejspíš nebude existovat Slunce ani planety jak je známe. 

Munday s kolegy se domnívají, že dojde nejen k jedné explozi, ale k celé sérii propojených supernov. Nejprve dvakrát exploduje jeden z trpaslíků a materiál rozmetaný výbuchy přivede ke dvěma explozím jeho souputníka. Pokud by v době exploze ještě existovala Země, na její obloze by byla taková exploze viditelná v podobě objektu desetkrát jasnějšího než Měsíc v úplňku.


Další články v sekci