V léčbě diabetu by mohla slavit úspěch implantace inzulínových buněk do oka pacienta

Nový terapeutický postup v léčbě diabetu 1. typu vsází na oční implantáty. Testy na myších potvrzují jeho funkčnost.

26.10.2023 - Stanislav Mihulka



Diabetes patří k nejrozsáhlejším zdravotním problémům dnešní doby. Různými variantami tohoto onemocnění trpí stále více lidí, přičemž jeho dlouhodobé následky mohou být velmi závažné. V případě diabetu 1. typu jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém pacienta napadá buňky slinivky břišní, které produkují inzulín, nezbytný pro regulaci hladiny glukózy v těle.

V poslední době se jako slibná léčba diabetu 1. typu ukazuje implantování zařízení, která obsahují nové buňky vyrábějící inzulín, vypěstované z kmenových buněk pacienta. Problém je v tom, že imunitní systém pacienta na takové zařízení obvykle útočí a léčbu v mnoha případech komplikuje nebo ji zhatí. Je sice možné potlačovat působení imunity pomocí imunosupresiv, pacient je ale pak velmi zranitelný vůči různým infekcím.

Implantát přímo do oka

Švédští odborníci Královského technického institutu vymysleli důmyslný, i když trochu neobvyklý postup, jak pacienta ochránit před vlastní imunitou. Zařízení s novými inzulínovými buňkami neimplantují pod kůži jako dříve, ale do oka. Výsledky výzkumu švédských vědců nedávno zveřejnil odborný časopis Advanced Materials.

Implantace do oka vzbuzuje nepříjemné emoce, ve skutečnosti ale přináší zásadní výhody. Jde totiž o to, že se v oku vůbec nevyskytují imunitní buňky, které dělají problémy v případě těchto implantátů. Zároveň je oko spolehlivě spojené s krevním oběhem a inzulín se pohodlně dostává do těla. Jako bonus je možné takové zařízení snadno kontrolovat, protože je v oku vidět.

TIP: Hybridní „restart“ imunitního systému si poradil s diabetem u laboratorních myší

Badatelé vytvořili 3D biotištěný implantát se zmíněnými buňkami, jehož velikost je 240 mikrometrů a vložili ho do oka laboratorních myší, do prostoru mezi duhovkou a rohovkou. Buňky v implantátu jsou uspořádané v podobě mikroorgánů a čile vyrábějí inzulín. Experimenty potvrzují, že takový implantát bez potíží pracuje v oku myši po dobu několika měsíců.


Další články v sekci