Méně bolestivá alternativa: Diabetici by mohli užívat inzulín ústní náplastí

Opakovaně použitelné ústní náplasti s inzulínem by v budoucnu mohly nahradit injekce a inzulínové pumpy

03.02.2022 - Stanislav Mihulka



Diabetici obvykle užívají inzulín ve formě injekcí nebo případně pomocí implantovaných pump. Není to nezvládnutelné, ale pochopitelně to pro pacienta představuje komplikace v každodenním životě. Podle nového výzkumu by se v budoucnu mohla stát alternativou pro aplikaci inzulínu jednoduchá ústní náplast.

Sabine Szunerits z francouzské Univerzity Lille a její spolupracovníci vyvinuli nový postup aplikace inzulínu, který zahrnuje nanomateriál aktivovaný teplem v roli nosiče inzulínu. Jde o látku z nanovláken kyseliny polyakrylové, sacharidu beta-cyklodextrinu a redukovaného oxidu grafenu.

Náplasti aktivované infračerveným laserem

Badatelé tento nanomateriál namáčeli v roztoku inzulínu po dobu tří hodin. Pak jej přikládali ke tkáním odebraným z prasat a následně jej pomocí blízce infračerveného laseru zahřívali na 50 °C po dobu 10 minut. Z teplem aktivovaného materiálu se uvolňoval absorbovaný inzulín a pronikal do prasečích tkání.

TIP: Umělá slinivka mění život dětem s diabetem 1. typu

Další kolo experimentů proběhlo s živými prasaty, která užívala inzulín. Vědci jim vložili náplasti s inzulínem do tlamy zvířete a tam je po dobu 10 minut z venku zahřívali infračerveným laserem. Ihned po aktivaci nanomateriálu došlo k uvolnění inzulínu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi. U prasat ani u lidských dobrovolníků s placebem nebyly zaznamenány obtíže či podráždění spojená s tímto typem aplikace inzulínu. Jako bonus se ukázalo, že náplasti je možné používat opakovaně. Novinka má před sebou ještě dlouhou cestu vývoje, Sabine Szuneritsová nyní hledá komerční partnery, kteří by jí pomohli financovat klinické studie na lidech. 


Další články v sekci