V italské Kalábrii se podařilo objevit místo epické bitvy mezi Spartakovými povstalci a Římany

Archeologové v Italské Kalábrii odkryli provizorní opevnění Crassových legií z roku 71 před naším letopočtem. Slavný římský vojevůdce zde čelil útoku Spartakova vojska.

20.07.2024 - Stanislav Mihulka



Americký archeolog Paolo Visona z Kentucké univerzity si nedávno připsal zajímavý objev v lese zvaném Dossone della Melia, který se nachází na jihu Kalábrie. Výzkumný tým zde zkoumal zhruba 2,7 kilometru dlouhý mechem porostlý kamenný val. Badatelé tuto stavbu identifikovali jako součást opevnění, které zde nechal vybudovat vojevůdce Marcus Licinius Crassus, když čelil útokům povstalců vedených otrokem a gladiátorem Spartakem. Nalezený val byl podle vědců původně doplněný o hluboký příkop a jde podle nich o charakteristické polní opevnění římského vojska. 

Past v Kalábrii

Římané se v roce 71 před naším letopočtem pokusili uzavřít Spartakovy oddíly v Kalábrii do pasti. Visona s kolegy věří, že na místě, které nalezli, Spartakovi bojovníci zaútočili a střetli se zde s Římany. Dokládá to množství nalezených zničených železných zbraní a dalších artefaktů souvisejících s bitvou

Spartakus a jeho spolubojovníci tehdy sice zvítězili a podařilo se jim v sérii dramatických vojenských střetů z obklíčení v Kalábrii prorazit. Z historie ale víme, že v té době se již Spartakovo povstání chýlilo ke konci. Od gladiátorova vojska se brzy poté oddělily oddíly pod velením Gannika a Casta, které byly záhy poraženy Římany. Hlavní Spartakovo vojsko bylo poraženo ještě téhož roku v rozhodující a krvavé bitvě na řece Silarus v Apulii. Samotný Spartakus a mnoho jeho následovníků v ní nalezli smrt. 6 000 zajatých bojovníků bylo ukřižováno podél silnice Via Appia z města Capua do Říma, vzdáleného přibližně 200 km. Tělo slavného vzbouřence se ale nikdy nalézt nepodařilo.

Starověký val objevený v lese Dossone della Melia v Kalábrii. (foto: Archaeological Institute of America, Andrea Maria Gennaro, CC BY-SA 4.0)

K objevu opevnění došlo díky tipu od místních ochránců přírody, kteří zmíněný val znali a upozornili na něj archeology. Vědci poté lokalitu prozkoumali pomocí georadaru, LIDARu a magnetometrie. Jde o významný příspěvek k poznání dramatické historie Spartakova povstání, které mimo jiné předznamenalo i konec Římské republiky.


Další články v sekci