Úspěch čínských paleontologů: Nález dinosauřích vajec přepisuje rekordy
Paleontologové objevili v jižní Číně šestici vajec neptačího teropodního dinosaura. Jedním z nich je i vůbec nejmenší známé dinosauří vejce.
Čína opět potvrdila svou pověst bezedné pokladnice rozličných dinosauřích fosilií. Čínský výzkumný tým nedávno popsal fosilní vejce, nalezené v roce 2021 u města Kan-čou v provincii Ťiang-si na jihu Číny, které, jak se později ukázalo, je nejmenším známým dinosauřím vejcem z období druhohor.
Dotyčné dinosauří vejce, které na délku měří pouhých 29 milimetrů, se podařilo objevit během stavebních prací. Šlo o jedno vejce ze šesti, která očividně tvořila jednu snůšku a fosilizovala společně. Vědci odhadují stáří vajec na zhruba 80 milionů let a všechna jsou v relativně dobrém stavu.
Dosavadní nejmenší známé dinosauří vejce pochází z Japonska. Na délku měří 45 milimetrů a díky své velikosti si vysloužilo zápis do Guinnessovy kniha rekordů. Ten se nyní zřejmě bude přepisovat.
Tři roky trvající analýzy odhalily, že uvnitř vajec se nacházejí zárodky neptačích dinosaurů ze skupiny teropodů, které vědci pojmenovali Minioolithus ganzhouensis.
Vědci při analýzách vajec použili nedestruktivní techniku zpětného rozptylu elektronů a vejce jsou tak stále ve stejném stavu, v jakém byla nalezena. Místo nálezu hodlají dále prozkoumávat a věří, že se jim podaří zjistit více informací o prostředí, v němž byla vejce snesena, případně identifikovat druh, který je snesl. Výzkum by podle nich také mohl přispět k lepšímu poznání rozmnožování teropodních dinosaurů v období křídy.