Vlna veder v Mexiku a v USA: Proudění vzduchu v atmosféře se zbláznilo, varují meteorologové
Současná podoba tzv. tryskového proudění vzduchu v atmosféře se podle vědců vymyká všemu, co doposud znali. Výsledkem jsou extrémní vlny veder a masivní úhyny ptáků
Kolem naší planety proudí vzduch ve směru ze západu na východ rychlostí přes 100 km/h a v extrémních případech i přes 700 km/h. Takzvané tryskové proudění je vyvoláno rozdílem teplot v rozdílných zeměpisných šířkách. Toto proudění má tvar trubic přibližně kopírujících rovnoběžky – v případě silnějšího polárního tryskového proudění ve výšce 7-12 km a v subtropické verzi ve výšce 10-16 km.
Nyní se ale tryskové proudění naprosto rozpadlo. Klimatičtí vědci ho nepoznávají a nevědí, jak jeho současný stav popsat. Michael E. Mann z Pensylvánské státní univerzity přirovnává současnou podobu tryskového proudění k obrazu od Van Gogha. Jako by nějaký impresionista předělal tryskové proudění podle „Hvězdné noci.“
Chaos v atmosféře
Je samozřejmě normální, že se vzdušné masy občas zastaví, rozdělí či naopak spojí nebo třeba zařadí zpátečku. V globálním pohledu ale tryskové proudění bývá poměrně kontinuální a neustále se podobá řekám. Teď se rozpadlo do chaotických a pomalých atmosférických proudění a vírů, které vedou ke vzniku vln veder.
Chaos tryskového proudění z úterý 20. června 2023. (zdroj: Michael Mann)
Přestože se obdobné situace vyskytly i dříve, současný rozpad tryskové proudění je podle vědců nebývale intenzivní. „Když se podívám na aktuální tryskové proudění, napadá mě jediné slovo – šílenství,“ popisuje aktuální stav meteorolog Jeff Berardelli z Floridy. „Tahle konfigurace proudění, která zřejmě těsně souvisí s oteplováním klimatu, vede ke vzniku tak extrémního horka, že žasnou i experti.“
TIP: Golfský proud zpomaluje na samotnou hranici únosnosti a mohl by zmizet
Mann k tomu dodává, že v současné době ještě „přitápí pod kotlem“ nástup jevu El Niño. Výsledkem je extrémní „kupole horka,“ jejíž centrum se nachází nad Mexikem, kde dochází k masovým úhynům ptáků. Horko se vymyká stupnicím a jen v samotných USA je momentálně 40 milionů lidí ohrožených extrémních horkem. Meteorologové varují, že během víkendu by teploty v Kalifornii mohly přesáhnout 100 °F (38 °C) a v některých místech i 110 °F (43 °C). Konec veder je podle navíc zatím v nedohlednu.