El Niño už podle vědců začalo: Jaké bude mít dopady na světové klima?
Po několika letech opět přichází jev „El Niño,“ který s sebou nese výkyvy počasí a ekonomické ztráty
Ve střední východní části tropického Pacifiku se po několika letech obvykle střídají tři fáze globálního klimatického jevu ENSO (podle anglického El Niño Southern Oscillation). Jedna z fází je považována za „normální.“ Dalšími fázemi jsou „El Niño“ a „La Niña,“ během nichž dochází ke změnám teplot a tlaků proti normálnímu stavu. Následky těchto změn jsou patrné po celé planetě. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) nedávno oficiálně oznámil příchod fáze „El Niño.“ Lze to brát i jako varování, protože fázi „El Niño“ mohou doprovázet výkyvy klimatu a ekonomické ztráty.
Varování meteorologů
Není to až takové překvapení. Již celé měsíce přicházejí varování od Světové meteorologické organizace (WMO) a národních klimatických institutů. Samotné vyhlášení situace „El Niño“ není centralizované a řada institucí ho vyhlašuje víceméně samostatně, podle mírně odlišných pravidel. Tentokrát každopádně varování NOAA před „El Niño“ přišlo dříve než obvykle a předpovědi říkají, že jeho projevy bude vydatné.
„El Niño,“ čil „Chlapeček,“ mimo jiné otepluje vody Pacifiku u západního pobřeží Jižní Ameriky. Nejtepleji tam bývá na Vánoce. Letos je teprve červen, ale už teď je v Peru podstatně tepleji než dlouhodobý průměr. Pro mnohé je to špatná zpráva, včetně rybářů, jejichž hejna ančoviček jsou osudově závislá na přísunu kyslíku a dalších látek při proudění vody v oceánu.
Některé části světa již vykazují typickou situaci „El Niño.“ Například ve Spojených státech se ale podle NOAA vliv „El Niño“ ukáže až později. Fenomén „El Niño“ se tam projevuje především zvýšenými srážkami v jižní Kalifornii a na pobřeží Mexického zálivu, společně s většími suchy na Severozápadu a Středozápadu.
TIP: Vývoj globálního klimatu: Přijde po období El Niño jeho protějšek La Niña?
Vliv těchto jevů je komplexní a složitý, odborníci nicméně předpovídají velké lidské a ekonomické dopady. Silné El Niño mezi lety 1997 a 1998 stálo svět více než pět bilionů dolarů s přibližně 23 tisíci úmrtími v důsledku bouří nebo záplav a nadcházející „El Niño“ může být ještě nákladnější. Některé země se již připravují – jihoamerické Peru si na pokrytí případných škod vyhradilo asi miliardu dolarů (22 miliard Kč).