Stopy z Jižní Afriky naznačují, že lidé nosili boty už před 148 tisíci lety

U jihoafrického pobřeží byly objeveny téměř 150 tisíc let staré stopy sandálů. Mohlo by se jednat o doklad nejstaršího známého použití obuvi s pevnou podrážkou.

03.09.2023 - Stanislav Mihulka



Naši dávní předci strávili celý život chozením. Určitě to zvládali velmi dobře, jak se ale ukazuje, již před velmi dlouhou dobou se spoléhali na boty. Potvrzuje to nová analýza starobylých stop ze středního paleolitu, které byly nalezeny na jižním pobřeží Jihoafrické republiky. Až doposud byly za nejstarší obuv považovány 10 tisíc let staré boty vyrobené z kůže a proutí, nalezené v oregonské jeskyni Fort Rock.

Výzkumný tým, který vedl Charles Helm z Univerzity Nelsona Mandely, prozkoumal zkamenělé stopy, zachovalé na třech různých lokalitách. Žádné z těchto stop nejsou přímo datované, ale podle okolních hornin a sedimentů jsou stopy z lokality Kleinkrantz staré 79 až 148 tisíc let.

Stopy pravěkých sandálů

Podobné stopy byly objeveny na lokalitě Goukamma, kde jejich stáří odhadli na 73 až 136 tisíc let. Třetí soubor stop pochází z místa Woody Cape v národním parku Addo Elephant National Park. Všechny tyto stopy postrádají otisky prstů. Namísto prstů jsou na nich zřetelné zaoblené přední konce, mají ostré okraje, a také náznaky upevňovacích bodů pásků.

Autoři studie, kterou zveřejnil odborný časopis Ichnos, nabízejí vysvětlení, že stopy zanechali lidé, kteří nosili sandály s pevnou podrážkou. Ve zdejší krajině, která je plná ostrých kamenů a hrotů, by to dávalo smysl. Své domněnky ověřili experimentem, v rámci kterého vyrobili sandály podle vzoru sandálů Sanů, nejstarších doposud žijících obyvatel Jižní Afriky, které se nacházejí v muzeálních sbírkách. Ukázalo se, že vytvářejí stopy velmi podobné zkoumaným pravěkým stopám.

TIP: Na podpatcích do války: Boty na vysokém podpatku byly původně určené mužům

Badatelé jsou nicméně ve svých závěrech opatrní. V neposlední řadě proto, že se jim nepodařilo nalézt samotné boty a není příliš pravděpodobné, že by se to mohlo změnit. Materiál bot podléhá rychlé degradaci a obvykle relativně rychle mizí z fosilního záznamu. Již dříve vědci objevili stopy obuvi také v Řecku a ve Francii. Ty by podle badatelů mohly být až 130 tisíc let staré a vědci je spojují s neandertálci. Oba tyto nálezy jsou ale stále předmětem dohadů.


Další články v sekci