Queen Charlotte Sound: Krásy novozélandského zálivu Tōtaranui

Ať turista nebo místní, je-li potřeba se dopravit ze Severního na Jižní ostrov, pak většina lidí zvolí plavbu trajektem. Po příjezdu do Picton se lidé rozutečou, kolik z nich se opravdu zastaví a vychutná krásy zálivu Queen Charlotte Sound? Třetina plavby trajektem sice vede zálivem a samotná plavba je velkým zážitkem, přesto záliv nabízí mnoho zážitků a pozoruhodností, které jsou běžnému cestovateli ukryté.




Konec snu o bájném jižním kontinentu

Důležité místo v historii objevování zemí a světadílů má ostrov Arapaoa. Roku 1770 kapitán Cook poprvé přistál v zálivu a vyšplhal na vrchol ostrova Arapaoa. Zde spatřil průliv spojující Tichý oceán a Tasmanovo moře. Tím se Cook ujistil, že nenašel ztracený kontinent “Terra Australis Incognita”. (Učenci totiž věřili, že na jižní polokouli musí být nějaký kontinent vyvažující kontinenty na severní polokouli) a také se rozplynula naděje, že bude kdy objeven. Kapitán Cook záliv pojmenoval po královně Šarlotě Meklenbursko-Střelické, manželce krále Jiřího III. 

Pro vážné zájemce je Cookova vyhlídka (Cook's Lookout) přístupná, pro tento celodenní výlet musíte využít vodní taxi nebo některého z místních průvodců. 

Tradiční maorské jméno zálivu Tōtaranui bylo uznáno až v roce 2014 a od té doby nese oba názvy. Před příchodem Evropanů v oblasti žili stovky let příslušníci kmenů  Ngāti Kuia and Rangitāne. Ti byli také prvními Maory, kteří se setkali s kapitánem Cookem. Ten si oblast velice oblíbil a během jeho tří plaveb v sedmdesátých letech 18. století v zálivu kotvil déle než 200 dní. Až na výjimky byla setkání Cooka s Maory přátelská.

Od padesátých let 19. století se v oblasti usídlovali zejména britští přistěhovalci. Prvně se vykácely původní lesy. Těžbu dřeva následně vystřídaly pastviny - pařezy se vyklučily, zasela se naše evropská tráva a poloostrovy a ostrovy obsadila stáda ovcí. Tehdy ale farmářům nedošlo, že jílovitá a silně erodující půda se pro růst trávy nehodí. Mnozí skončili s chovem nejpozději s příchodem hospodářské krize třicátých let 20. století. Na mnohých místech znovu volně vyrostl druhotný původní les, místy se pro průmyslovou produkci vysázely exotické borovice.

TIP: Zkombinujte přírodu a krásy Nového Zélandu s návštěvou toho nejlepšího v Austrálii na zájezdu To Nej z Austrálie a Nového Zélandu od 129 990 Kč.

Daleko do civilizace, zato klídek

Přes tyto překotné změny si oblast zachovala své kouzlo. V dnešní době je populární prázdninovou destinací. Jsou tu krásné pláže, ubytování v privátu a resorty jsou často dostupné pouze z vody. V zálivech žije komunita lidí, kteří si navzájem pomáhají. Přeci jen je do civilizace daleko - i obyčejná návštěva řemeslníka vyjde draho - musí se mu zaplatit celodenní výlet a doprava lodí. Komunita je pestrou směsí povolání - najdou se klasičtí farmáři se stádem ovcí, mořské farmy s chovem výborných slávek zelenoústých, lososí farmy nebo unikátní chov mušlí paua (česky ušeň) za účelem tvorby perel. Pak tu samozřejmě žijí poskytovatelé turistických služeb a nesmíme zapomenout na freelancery, kteří preferují pomalý a poklidný životní styl na samotě či polosamotě u vody.

Šance přežít  

V oblasti zálivu se nachází několik ostrovů, které jsou vyčištěné od predátorů. Tyto ostrovy jsou důležitým útočištěm pro původní faunu a flóru. S evropskými kolonizátory se totiž dostaly na Nový Zéland také kunovité šelmy, krysy, kočky, psy, navíc byl vypuštěn australský kusu liščí. Původní novozélandské druhy totiž neznaly tyto predátory a neuměly se jim bránit. Začal masakr, na pevnině mnoho původních druhů vyhynulo nebo jim hrozí vyhynutí. A proto se poslední dobou vyčišťují některé ostrovy podél novozélandského pobřeží od predátorů a vypouští se na ně ohrožené druhy. 

Ideálním příkladem je ostrov Motuara Island, který je přístupný veřejnosti. Od roku 1992, kdy byly vyhubené krysy, ostrov doslova kvete. Žijí zde například vzácní papoušci kakariki, laločník sedlatý nebo kiwi. Zde také kapitán Cook roku 1770 prohlásil Jižní ostrov za britské území. Rezervace se dá navštívit s některou z lodních společností, na kajaku nebo v rámci výletu za delfíny spojeného s návštěvou ostrova.

Queen Charlotte Track 

Queen Charlotte Sound je často spojovaný se stejnojmennou 70 km dlouhou stezkou. Ta byla v dnešní podobě dokončena roku 1991 a od té doby je stále populárnější. Stezka je přístupná také pro cyklisty. Začíná v Ship Cove, historickém místě kde kotvil kapitán Cook. Odtud pokračuje střídavě podél pláží a po hřebenu nad zálivy. Po trase jsou privátní ubytování nebo kempy. Nechce-li turista nosit těžký batoh, pak mu ho vodní taxi každý den převeze do místa dalšího noclehu. A jelikož mnoho cestovatelů nemá dostatek času k absolvování celé túry, vodní taxi nabízí jednodenní výlety, kdy vás z Picton ráno odvezou a vysadí na jedné pláži a odpoledne naberou na další pláži a vrátí zpět do civilizace.

V zálivu se dá lehce strávit celý týden, jen samotná plavba trajektem nestačí. Potápěče láká vrak výletní zaoceánské lodě Michael Lermontov, lze pozorovat nebo plavat s delfíny, vydat se na několikadenní plavbu na kajaku nebo na jachtě a po cestě třeba prozkoumat naleziště zlata na výběžku Cape Jackson. A gurmáni musí ochutnat výborné slávky v kombinaci se sauvignon blanc z nedalekých vinic regionu Marlborough.

Láká vás příroda a kouzlo Nové Zélandu? Vyberte si jeden z poznávacích zájezdů na Nový Zéland s českým licencovaným průvodcem Martinem Slívou. 

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace CK Go2

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace CK Go2


Další články v sekci