Potvrzeno: Hudba pomáhá dozrávání mozků předčasně narozených dětí
Experiment švýcarských vědců ukázal, že hudba dokáže přimět mozek novorozence, aby se správně vyvíjel
Naprostá většina růstu mozku a nervové soustavy probíhá až během třetího trimestru, tedy v závěrečném období těhotenství. Když je toto období přerušeno předčasným porodem, může se stát, že vývoj mozku neproběhne, jak by měl. Důsledkem pak mohou být různé obtíže, jako například poruchy učení.
Švýcarští vědci přišli na to, že když se předčasně narozeným dětem pouští speciálně komponovaná hudba, podporuje úspěšné dozrávání jejich mozku. Výsledkem takové léčby je pak vývoj mozku dítěte, který odpovídá stavu u dětí narozených v termínu.
TIP: Hudba léčí: Poslech klasické hudby může zdolat bolest či zánět
Vědci během výzkumu využili služeb skladatele Andrease Vollenweidera, který spolupracoval s lékaři a ošetřovateli. Nejprve společně experimentovali s různými zvuky, poté Vollenweider složil tři osmiminutové zvukové sety, které byly založené na zvucích, na něž novorozenci nejlépe reagovali. S hudbou následně uspořádali experiment, v němž část předčasně narozených dětí poslouchala pětkrát týdně vždy jednu ze tří uvedených skladeb ve sluchátkách. Magnetická rezonance ukázala, že mozky dětí, které poslouchali hudbu, jsou mnohem podobnější správně vyvinutým mozkům dětí narozených v termínu.